Útok na Gubareva: Šéf separatistického hnutí Nové Rusko v bezvědomí

Kyjev - Bývalý doněcký „lidový gubernátor“ Pavel Gubarev skončil v bezvědomí v nemocnici poté, co jeho automobil v noci ostřelovali neznámí útočníci. Oznámil to ruský tisk. Gubarev v současnosti vede separatistické hnutí Nové Rusko.

K útoku podle povstalecké tiskové agentury Novorossija došlo v Doněcké oblasti na území ovládaném povstaleckými jednotkami. Gubarev cestoval po silnici spojující Doněck s ruským Rostovem, když se jeho vůz ocitl pod palbou ze zálohy. Povstalecký vůdce střelbou zraněn nebyl, ztratil ale kontrolu nad vozidlem a auto nabouralo do stromu.
  
Gubarev se letos v březnu prohlásil „lidovým gubernátorem“ Doněcké oblasti. V pozdějších bojích se ale dostal do ukrajinského zajetí a jeho politická hvězda pohasla. V květnu se v rámci výměny zajatců dostal zpátky na Donbas, kde se postavil do čela hnutí Nové Rusko.

Pavel Gubarev (vlevo) s proruským separatistou
Zdroj: ČTK/AP/Evgeniy Maloletka

Agentura Novorossija označila atentát za čin „kyjevské junty“. Podle ukrajinských médií může být útok na Gubareva součástí soupeření jednotlivých separatistických skupin před místními volbami, které chtějí povstalci uspořádat počátkem listopadu.

Křehké ukrajinské příměří uzavřené 5. září stále platí, místy ho narušují boje – hlavně o letiště v Doněcku. Ukrajinský prezident Petro Porošenko by se měl tento týden setkat se šéfem Kremlu v Miláně. Podle svých slov nemá žádné iluze. „Jednání nebude snadné, jsem na něj ale připraven,“ konstatoval Porošenko. Putinův mluvčí včera oznámil, že od hranic s Ukrajinou se stáhne přes 17 tisíc ruských vojáků, kteří zde byli na cvičení. Moskva nadále odmítá, že by ukrajinským separatistům posílala na pomoc vojáky nebo zbraně.

Moskva viní ukrajinskou pilotku ze zabití ruských novinářů 

Ruské úřady nechaly převézt ukrajinskou pilotku Naďu Savčenkovou na psychiatrickou kliniku kvůli ověření příčetnosti. Moskevský soud by měl dnes rozhodnout o její stížnosti na porušení zákona. Tamní prokuratura ji viní ze spoluúčasti na zabití ruských novinářů v bojích na Ukrajině. Podle Moskvy se dostala na ruské území letos v červnu jako uprchlice.

Savčenková obvinění odmítá a odvolává se na to, že ji separatisté unesli. Kauza v létě vyostřila vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou zatížené anexí Krymu a konfliktem v Donbasu.