Islamisté mají na dosah kontrolu nad celou provincií Anbár

Damašek/Bagdád – Bojové milice hnutí Islámský stát (IS) jsou blízko dobytí dalšího klíčového bodu na cestě k Bagdádu. Město Hadísa, ležící na řece Eufrat severozápadně od Bagdádu, je poslední středisko provincie Anbár, držící se mimo kontrolu islamistů. Zástupci Anbáru požádali USA o vyslání pozemních jednotek, což ale Američané zatím odmítají. Místo toho by mohli získat nově k dispozici několik základen v Turecku. Podle Ankary je ale spolupráce stále ve fázi vyjednávání. Spojené státy by to v případě uzavření dohody měly při leteckých náletech do Sýrie výrazně blíž.

V neděli se objevila zpráva, že se Turci dohodli s USA na tom, že vycvičí 4 000 bojovníků z umírněné syrské opozice a umožní USA a jejich spojencům používat pro operace v Sýrii a Iráku své vojenské základny. Úřad tureckého premiéra dnes ale oznámil, že dohoda platí pouze o výcviku a o případném využití letecké základny Incirlik se stále vyjednává.

Kurdské jednotky už mezitím déle než měsíc bojují s Islámským státem o město Kobani na severu Sýrie. Při bojích tam zahynulo nejméně 500 lidí. Právě letecké údery USA a spojenců pomáhají kurdským jednotkám město ubránit. Kurdům se podařilo zastavit postup islamistů, kteří se nebezpečně blížíli, až v noci vytlačili islamisty ze dvou pozic. K osvobození města mají ale stále daleko.

Islámský stát ale stále kontroluje téměř polovinu tohoto kurdského města. Kobani leží na hranici s Tureckem a boje se začaly blížit až k tureckému pohraničnímu městu Mürşitpinaru, což by mohlo Kobani a lidi prchající z něj odříznout od spojení s Tureckem.

Do boje o strategické pohraniční město vstoupily před několika týdny USA a několik arabských zemí a bombardují pozice IS z letadel. Dnes tato letadla útočila na pozice IS na východě a jihu od Kobani. Velení americké armády sdělilo, že za neděli a dnešek USA spolu se Saúdskou Arábií vedly proti IS v Sýrii osm úderů včetně sedmi u Kobani. Čtyři letecké útoky na oblast jihovýchodně od města zničily kulometné stanoviště, zatímco tři další severovýchodně od Kobani zasáhly jednotku islamistů a poškodily několik objektů. Osmý úder zasáhl opevněnou pozici IS severozápadně od města Rakká.

Turecké jednotky dál vyčkávají u hranic se Sýrií
Zdroj: ČTK/AP

IS dobyl vesnice v okolí města a 6. října do něj vstoupil, přičemž obsadil některé jeho části na východě, jihu a západě. Do jeho rukou padlo rovněž velitelství kurdských jednotek, které leží severně od Kobani a asi kilometr od turecké hranice. V neděli večer začali Kurdové o tento svůj klíčový post znovu bojovat. Militantní islamisté ale na několik čtvrtí udeřili silným bombardováním. Turecká armáda rozmístila podél své hranice proti Kobani dělostřelectvo a obrněná vozidla. Do bojů proti IS se ale zatím nezapojila.

Anbár dlouho nevydrží, vzkazují jeho zástupci

Radikálové ze skupiny Islámský stát ale rychle postupují i v Iráku. Ovládají už 80 procent území provincie Anbár a hrozí, že ji získají celou. Jednou z posledních odolávajících enkláv je město Hadísa – není ovšem jisté, jak dlouho.

/*json*/{"map":{"lat":33.869312003916214,"lng":43.26162723079322,"zoom":8,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{"0":{"lat":34.102707993174874,"lng":42.4017333984375,"type":"","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

CNN připomíná, že pokud padne Anbár do rukou IS, bude mít tato skupina pod kontrolou pruh území dlouhý přes 560 kilometrů a táhnoucí se od syrského města Rakká, kde má IS hlavní stan. Radikálové obsazují Anbár od začátku roku, kdy využili nespokojenosti tamních sunnitských kmenů s politikou Bagdádu vůči nim.

Iráčtí vojáci a členové anbárských kmenů, které pomáhají provincii bránit, pohrozili, že složí zbraně, jestliže nezasáhne americká armáda. Podle zástupce provinční rady Faláha Ísávího jsou vojáci špatně vycvičení a chybí jim kvalitní vybavení. Z kmenových bojovníků jich 1 800 padlo nebo bylo zraněno.

Ačkoli vojsko a kmeny chtějí na pomoc americké vojáky, Bagdád o ně nežádá. Američtí představitelé citovaní CNN trvají na tom, že pozemní jednotky do Iráku vyslány nebudou. IS má v Anbáru údajně na 10 tisíc svých lidí, které stáhl ze Sýrie a již obsazeného Mosulu na severu Iráku.

Islámský stát

Bojovníci Islámského státuRadikální organizace vznikla jako odnož al-Káidy v roce 2013. Jejím centrem se stalo první dobyté město Rakká ve východní Sýrii.

V červnu tamní milice obsadila velkou část severního Iráku a postoupila směrem k Bagdádu. Na dobytých územích vyhlašuje samozvaný „chalífát“, v němž přísně uplatňuje svoje vnímání práva šaría.

Terčem nájezdů jsou zejména šíitští muslimové a také všechny nemuslimské skupiny (například jezídové či křesťané).

Nechvalně známé jsou brutální praktiky IS včetně popravování vojáků, západních novinářů nebo humanitárních pracovníků.

Podle CIA mají islamisté na území Sýrie a Iráku na 31 tisíc bojovníků. Navíc k nim odjíždí stále více mladých sympatizantů ze západních zemí.

V poslední době čelí IS v Iráku protiofenzivě kurdských milicí a také náletům ze strany USA, Francie a aliance některých arabských států.