Student skončil v Praze kvůli ebole pod fólií. Ghana si chce stěžovat

Accra/Praha - Ghanská vláda si chce stěžovat na zadržení muže s podezřením na ebolu. S odvoláním na ghanskou velvyslankyni v Česku to píše server BBC News. Ministerstvo zahraničí ale zatím žádnou stížnost neobdrželo. Záchranáři muže při odvozu z pražského hlavního nádraží překryli černou igelitovou fólií, z čehož prý student utrpěl trauma. Testy pak u něj nemoc nepotvrdily. Podle českého ministra byly kroky českých úřadů oprávněné.

Student přiletěl v sobotu večer na Letiště Václava Havla z Ghany, která není na seznamu zemí zasažených ebolou. Na muže upozornil personál letiště. Student ale nevyčkal na vyšetření a policie ho následně zadržela na hlavním nádraží, které částečně uzavřela. Na místě zasahovalo 15 členů pražské jednotky rychlého nasazení. 

Podle BBC vyvolali čeští zdravotníci diplomatickou roztržku. Záběry z pražského nádraží prý obyvatele Ghany pobouřily. Video s mužem na vozíku zahaleným černou fólií uveřejnila ruská média. Zhlédlo ho skoro 70 tisíc lidí. „Jistě to není ideální způsob. Tam stačilo dát dotyčnému třeba masku přes ústa a poté zajistit ho za standardních podmínek. Přišlo mi to trochu zbytečně teatrální,“ komentuje infekcionista Ladislav Machala.

Video Ebola: Ghana si stěžuje na způsob zadržení studenta v ČR
video

Ebola: Ghana si stěžuje na způsob zadržení studenta v ČR

Ebola: Ghana si stěžuje na způsob zadržení studenta v ČR

ud: 16.10.2014

Ministr Němeček: Opatření budou platit na všech letištích ČR

Infekcionista: Opatření na letištích nepovažuji za přehnaná

Ghanská velvyslankyně Zita Okaikoi BBC řekla, že její země podá kvůli tomuto „incidentu“ formální stížnost, a to kvůli „nešťastnému“ zacházení s občanem Ghany. Pro studenta to prý byla traumatizující zkušenost. V Ghaně se dosud objevila asi stovka podezřelých případů, zatím se ale žádný z nich nepotvrdil.

Česká diplomacie ale o stížnosti neví. „Ministerstvo zahraničních věcí žádnou stížnost od ghanské vlády zatím neobdrželo. Pokud ji dostane, bude postupovat standardně jako v podobných případech,“ sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová.

Svatopluk Němeček (ČSSD), ministr zdravotnictví ČR

„Myslím si, že ochrana českých obyvatel je na prvním místě. Problém s ghanským občanem nespočíval primárně v postupu českých úřadů – ať už zdravotnických nebo 'represivních', ale v tom, že dotyčný neuposlechl výzvy na letišti. Utekl, nenechal se standardně vyšetřit a musel být potom naháněn až na pražském nádraží. Pevně věřím, že se ta záležitost vysvětlí a vlády ostatních zemí pochopí, že opatření k zamezení šíření takto nebezpečné infekce jsou velmi důležitá. Spíš si myslím, že jde o nějaký informační šum, který se vysvětlí.“


Mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová už krátce po zásahu zdůraznila, že šlo v první řadě o prevenci. „Student je z Ghany čili zřejmě není na místě obávat se eboly, neboť Ghana není ebolou zasažena, ale přesto je opět namístě opatrnost. Přece jen jde o možnost, protože student kýchá, že by teoreticky mohl být nakažen nějakou infekční nemocí,“ vysvětlila. Podobně hovořila mluvčí policie, když uvedla, že „jeho projevy byly pouze lehká rýma“.

Po prohlídce v nemocnici nebyly zjištěny důvody, proč by měl ghanský občan v nemocnici dál zůstávat. „Vyšetření nebylo proti jeho vůli. Muž byl sice překvapen, ale se zdravotníky spolupracoval a nijak se nebránil,“ prohlásil Martin Šalek, mluvčí Nemocnice Na Bulovce, kam byl student převezen. „Situaci mu zdravotníci vysvětlili a on ji pochopil.“ 

Česko mělo podezření už několikrát, na letištích budou kontroly

V polovině září čeští hygienici a zdravotníci prověřovali možný výskyt eboly v Česku u afrického studenta v Pardubicích. U mladíka se po návratu z Konga objevily horečky. Ebolu ale i zde hygienici vyloučili. Na Bulovce skončil minulý čtvrtek také šestapadesátiletý český podnikatel, který se vrátil z Libérie, a v sobotu pak žena z Karlových Varů, jež pobývala v Nigérii. Zdravotníci ale později oznámili, že o tuto smrtelnou nemoc nejde.

Kvůli šířící se epidemii Česko od nového týdne zavede kontroly na letištích a v horizontu dnů aktivuje speciální vojenskou nemocnici v Těchoníně na Orlickoústecku.


Pokud se na palubě letadla objeví cestující, který v dané lhůtě navštívil západní Afriku, bude muset u zdravotního personálu na letišti podstoupit vyšetření (měření teploty) a rozhovor, ze kterého má epidemiolog získat jeho cestovatelskou anamnézu – i kontakty. V případě odmítnutí kontroly bude následovat postih - u českého občana sankce v rámci přestupkového zákona, občan jiného státu nebude na území ČR vpuštěn.

Opatření ČR k ochraně občanů před onemocněním ebolou: 

  • Od úterý 21. října začnou na letištích v Praze, Karlových Varech, Pardubicích, Ostravě a Brně kontroly pasažérů přilétajících z rizikových oblastí.

  • Cestující z mezinárodních letů vyplní příletové karty ještě na palubě letadla s údajem, odkud přilétají.

  • V Praze cestující, kteří předtím pobývali v zasažených lokalitách, přímo na letišti vyšetří také lékař.

  • Pokud by cestující odmítli podrobit se kontrole, hrozí jim finanční postih.

  • Česko v nejbližších dnech aktivuje speciální vojenskou nemocnici v Těchoníně na Orlickoústecku.

Smrtící bilance: Skoro 4,5 tisíce mrtvých a 9 tisíc nakažených

Ebola se letos začala rychle šířit v Africe. Onemocnění má vysokou úmrtnost, v průměru 60 % nakažených zemře. Zatím existují jen experimentální vakcíny.

Podle středeční informace Světové zdravotnické organizace (WHO) zemřelo na nákazu nebezpečným virem 4 493 lidí. Situace v Guineji, Sieře Leone a Libérii se dál zhoršuje. S potvrzením choroby nebo s podezřením na nákazu bylo hospitalizováno 8 997 lidí v sedmi zemích. Několik zdravotníků se nakazilo v USA a ve Španělsku, v Senegalu a Nigérii se zřejmě podařilo šíření viru zastavit, sdělila WHO. 

EBOLA (též krvácivá horečka) je jednou z nejobávanějších chorob na světě; Světová zdravotnická organizace zahrnuje její virus do čtvrté (tedy nejvyšší) rizikové skupiny patogenů. Infekce z této skupiny představují pro člověka extrémní nebezpečí a jsou lehce přenosné. Pro většinu zástupců této skupiny také platí, že zatím není k dispozici efektivní léčba nebo bezpečná prevence.

Jedním z léků, jenž vzbuzuje větší naději, je ZMapp, po jehož podání se několik lidí z eboly uzdravilo, není ale potvrzeno, zda to bylo díky němu. Úmrtnost na ebolu dosahuje až 90 %, u současné epidemie činí zatím průměrná úmrtnost asi 50 %. Mezi patogeny čtvrté rizikové skupiny patří také:

  • filovirus Marburg (podobné projevy i úmrtnost jako v případě eboly),

  • horečka Lassa (taktéž patří mezi krvácivé horečky; je zákeřná tím, že ve většině případů má velmi nenápadný průběh),

  • pravé neštovice (v současnosti prakticky vymýcené).