Kerry kvůli poruše odlétal domů linkou, přísný plán musel jít stranou

Vídeň/Washington - Americký ministr zahraničí John Kerry má na technické problémy smůlu. Už počtvrté za letošní rok se jeho letoun porouchal. Naposledy dnes na jednání ve Vídní. Během cesty zpět do USA měl v plánu vyřídit velké množství telefonátů s mnoha světovými vůdci i poradci prezidenta Baracka Obamy. Vše muselo jít ale stranou. Kerry se totiž nevracel z Vídně domů speciálem, nýbrž linkou.

Tak trochu trapný moment okomentoval i íránský ministr zahraničí Džavád Zaríf. „Takže to nejsou jen naše letadla,“ měl reagovat pobaveně. Teherán má k dispozici jen velmi staré letouny a není schopen je modernizovat kvůli americkým sankcím.

Kerry byl tak celých devět hodin během letu do Washingtonu prakticky mimo. Jeho poradci uvedli, že museli zrušit nebo přesunout několik telefonátů s jeho zahraničními partnery, ale i s americkými odborníky. „Každá minuta jeho dne je naplánována,“ uvedla mluvčí americké diplomacie Jen Psakiová. Jak dodala, není možné „dělat diplomacii“, když letíte linkou bez toho, že byste měli k dispozici zabezpečená komunikační zařízení, a navíc když jsou kolem vás další stovky lidí.

John Kerry
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Jason Reed

Kerry se měl do vlasti vrátit na palubě vojenského dopravního letounu Boeing 757, známého ve vojenské hantýrce jako C-32. Letadlo se ale rozbilo již podruhé za poslední tři měsíce. Údajně šlo o mechanickou závadu a stroj tedy musel zůstat ve Vídni, kde Kerry jednal o íránském jaderném programu. I když to byla pro šéfa diplomacie nepříjemná situace, údajně ji okomentoval s klidem. Svým poradcům měl říct: „Když ta nejhorší věc, která se vám za celý den stane, je letět linkou, tak je váš život celkem fajn.“

  • Americký ministr zahraničí přitom létá opravdu hodně. Ještě před nynější cestou do Evropy měl nalétáno celkem 566 tisíc mil (přes 900 tisíc kilometrů), píše se na stránkách ministerstva. Ve vzduchu přitom strávil více než 1 200 hodin, což je v přepočtu více než 50 dní v kuse.