Slováci změnili ústavu: Ze země se (až na výjimky) nesmí vyvážet voda

Bratislava – Slovenský parlament zakázal změnou ústavy vývoz vody ze Slovenska do zahraničí. Zákaz se nebude vztahovat na pitnou nebo minerální vodu balenou na Slovensku nebo určenou pro osobní spotřebu, nepostihne tak například výrobce minerálek. Výjimka bude platit i v případě humanitární pomoci nebo v nouzových situacích, podrobnosti má upravit zvláštní zákon.

Ve 4. článku slovenské ústavy tedy nově přibude část, která zakazuje vyvážet vodu ze zdrojů na území Slovenska dopravními prostředky i potrubím. Zákaz, který po podpisu novely ústavy prezidentem vstoupí v platnost na začátku prosince, prosadila levicová vláda premiéra Roberta Fica. Ta označila vodu za strategickou surovinu. Předlohu dnes podpořila kromě poslanců vládních sociálních demokratů i část opozice, někteří poslanci už dříve nařkli kabinet z populismu.

Slovensko má značné zásoby podzemní vody, které podle ministerstva životního prostředí využívá pouze z jedné pětiny. Rozsáhlá zásobárna pitné vody je v povodí Dunaje na Žitném ostrově na jihu země, který je podle dostupných informací největším říčním ostrovem v Evropě.

/*json*/{"map":{"lat":48.09202861946278,"lng":17.676607513427694,"zoom":9,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Malý DunajŽitný ostrov má rozlohu 1 600 km2 (více než tři Prahy). Nachází se na jihozápadním Slovensku v Podunajské nížině, z jihu jej ohraničuje koryto Dunaje, ze severu jeho rameno Malý Dunaj a na východě také Váh. Ostrov je obrovskou zásobárnou podzemních vod a jednou z nejúrodnějších zemědělských oblastí Slovenska.


Debatu ohledně zákazu vývozu pitné, geotermální a minerální vody prostřednictvím potrubí nebo dopravními prostředky již letos odstartovala novela zákona, který má upravit podmínky obchodování s touto komoditou. Podle některých aktivistů a představitelů opozice si vláda tímto zákonem chtěla připravit podmínky pro umožnění vývozu pitné vody do zahraničí. Představitelé vlády to popřeli a v reakci na kritiku kabinet navrhl změnu ústavy.

Příslušnou změnu ústavy sněmovna schválila i díky podpoře části opozičních poslanců. Ficova strana Směr-SD má s 83 poslanci ve 150členné sněmovně sice pohodlnou většinu, k prosazení ústavního zákona je ale potřeba souhlas alespoň 90 poslanců. Pro zmiňovaný návrh nakonec hlasovalo 102 zákonodárců.

Fico v reakci na schválení novely prohlásil, že na Slovensku se už vyskytly pokusy o vývoz vody. Zmínil projekt na přepravu minerální vody potrubím ze severu země do sousedního Polska. Podobné přípravy se podle něj uskutečnily i na jihu Slovenska. „Pitná voda je považována za jeden z největších celosvětových problémů budoucnosti lidstva. Navzdory tomu, že Slovensko má v současnosti dostatek zdrojů a zásob podzemní vody, to neznamená, že tyto zdroje jsou nevyčerpatelné a nezranitelné,“ řekl Fico. Přiznal ale, že objem vody čerpané z podzemních zdrojů na Slovensku klesá.

Slovenský parlament už letos ústavu měnil. Poslanci schválili například zavedení takzvaných bezpečnostních prověrek soudců. Do textu ústavy rovněž zahrnuli ustanovení, že manželství tvoří svazek muže a ženy.