Hurikán Gonzalo přinesl do Evropy vichřice a první sníh

Berlín/Vídeň/Paříž/Bern/Londýn – Evropa se potýká s vichřicí, která je dozvukem rozpadlého hurikánu Gonzalo. Problémy s počasím měly od úterního rána Británie, Belgie, Německo, Rakousko i Francie, kde si živel vyžádal nejméně dva mrtvé. Výrazné ochlazení a nápory větru komplikovaly železniční i silniční dopravu.

Vítr způsobil rozsáhlé škody na jihu Německa. Hasiči v noci na dnešek vyjížděly ke stovkám zásahů, zraněn však nebyl nikdo. Plné ruce práce měli i jejich kolegové v rakouském Tyrolsku, kde se bez proudu v noci ocitlo 30 000 domácností a kde bylo několik silnic kvůli popadaným stromům zcela nesjízdných.

V Německu největším problémům v dopravě čelilo Bádensko-Württembersko, kde největší škody utrpěly regionální železniční tratě. Uzavřeno jich bylo devět. U Hornberku narazil regionální vlak do stromu, v sousedním Bavorsku výluky trápily 14 tratí, s problémy se potýkaly i dvě linky městské železnice v Mnichově. V Rakousku hlasí velké škody Möllersdorf jižně od Vídně a Salcbursko. Na horách meteorologové očekávají vydatné sněžení. Na trati mezi Vídní a Lincem jezdily v jednom úseku vlaky jen po jedné koleji, neboť vyvrácený strom strhnul trolejové vedení. Některé vlaky byly zrušeny a místo nich jezdily autobusy. S problémy se potýkala i městská železnice ve Vídni, část tyrolské dálnice A12 musela být krátce uzavřena.

Ve Švýcarsku rychlost větru v náporech dosahovala až 185 kilometrů za hodinu. Na západě země byla v úterý večer uzavřena dálnice mezi Yverdonem a Neuenburgem, problémy postihly i železnici, především pak regionální tratě. V oblastech tisíc metrů nad mořem v noci sněžilo, další sněžení se očekává až do čtvrtečního večera. Na horách podle meteorologů napadne mezi 40 až 70 centimetry sněhu.

Do Bavorska přišel první sníh
Zdroj: ČTK/DPA
Autor: Karl-Josef Hildenbrand

Bouře provázená vichry o rychlosti přes 100 kilometrů v hodině ve východní Francii zabila dvě ženy. Také zde narušilo špatné počasí silniční i železniční dopravu. Sedmapadesátiletá žena zahynula v úterý večer, když na její auto spadl strom na předměstí Štrasburku. Vichrem sražený strom zabil v úterý také čtyřiačtyřicetiletou řidičku, která odcházela od svého auta na ulici v Champagne-Ardennes. Pozůstatky hurikánu Gonzalo, který se o víkendu přehnal nad Bermudami a zeslábl, narušily už v úterý leteckou, silniční, železniční i námořní dopravu ve Velké Británii. Dvacítka velkých aerolinek odřekla zhruba desetinu letů, bouře usmrtila nejméně jednoho člověka.