Nepřítel nezničí tank, který neuvidí

Varšava – Vidět a sám zůstat nespatřen je touhou každého vojáka. Technologii Stealth, používanou třeba u letadel, chce teď polská armáda zdokonalit a vložit do vínku svému tanku budoucnosti – konceptu PL-01. Nepůjde přitom o trvalé maskování barvou: stroj má měnit svůj vzhled podle okolí jako chameleon.

„Když dojde k nasazení v různém prostředí, je důležité, aby měli vojáci maskování z různých úhlů, protože pak nebudeme muset stroj přemalovávat,“ vysvětluje Adam Januszko, manažer projektu Chameleon. Na něm společnost Obrum spolupracuje s BAE Systems. Maskovací funkci má zajistit systém panelů propojených s fotoaparáty, které budou průběžně ověřovat okolí tanku a zabarví se podle něj. „Jde o reakce v elektrochromatickém bloku. Když do něj vyšleme impulzy o různém napětí, dochází v materiálu ke změnám barvy.“

Materiály, ze kterých se bude chameleonova „kůže“ skládat, by měly být elastické, aby mohly na vozidle vytvořit jakousi plachtu. „Kdyby se nám podařilo dosáhnout reakční doby v řádech milisekund, můžeme se pokusit sledovat pohyb vozidla a promítat na něj obraz pozadí. Technologie, které máme v současnosti k dispozici, nám to ale stále neumožňují,“ dodává Januszko.

Video Poláci pracují na koncepci neviditelného tanku
video

Poláci pracují na koncepci neviditelného tanku

Poláci vlastně vylepšují už existující systém, který vojenské technice zahříváním a chlazením povrchu umožňuje mizet nepřátelům z tepelných zaměřovačů, které se v tancích používají nejčastěji. „Každý z těchto bloků se zahřívá podle programu, který mu určuje, jakou teplotu má vyvinout – podle toho, jak chceme, aby tank vypadal. Třeba když chceme, aby se vydával za auto nebo jiný objekt, a oklamal tak nepřítele,“ říká manažer projektu Adaptiv Peder Sjolund z BAE Systems.

Cílem Poláků je teď stejný princip upravit tak, aby oklamal i nepřítele, který tank sleduje pouhým okem. Vývojáři mají ale pořád ještě čas. První plně funkční prototyp tanku budoucnosti má být hotový až příští rok. Pak ho čekají zkoušky a do výroby se nedostane dřív než v roce 2018.