Za potopení jihokorejského trajektu žádá obžaloba pro kapitána smrt

Soul – Jihokorejští žalobci požadují trest smrti pro kapitána trajektu Sewol, při jehož potopení letos v dubnu zahynulo 304 lidí, převážně studentů. Pro další tři členy posádky, kteří se stejně jako kapitán z plavidla evakuovali, aniž se postarali o cestující, požaduje žaloba doživotní tresty vězení. Proces s celkem 15 členy posádky trajektu Sewol kvůli zabití a nedbalosti začal v červnu. Osmašedesátiletému kapitánovi I Čun-sokovi hrozí trest smrti, přestože Jižní Korea vykonávání nejvyššího trest pozastavila v roce 1997.

Obvinění členové posádky vesměs vinu odmítají. Jejich obhájci tvrdí, že odpovědnost za záchranu cestujících spočívala na korejské pobřežní stráži. Verdikt by měl padnout 11. listopadu. Soud se koná pod silným tlakem veřejnosti, která odsuzuje způsob, jakým se posádka lodi během neštěstí zachovala. Utekla totiž z plavidla dřív, než šlo ke dnu, a cestujícím opakovala, aby zůstali ve svých kajutách. Kritice čelí i nezvládnuté následné záchranné práce.

„Obžalovaní jsou vinni vraždou spáchanou vědomou nedbalostí,“ řekla dnes soudu prokuratura. „Porušili povinnosti, neboť upřednostnili své životy před tím, aby pomohli cestujícím přežít.“ Kapitán přečetl prohlášení, v němž uvedl, že se chtěl katastrofě vyhnout. Sdělil nicméně, že si zaslouží zemřít. Obžaloba také tvrdí, že posádka si na základě výpovědí a svědectví jasně uvědomovala, v jaké situaci loď je. „Cestující uvnitř lodi nemohli být zachráněni, pokud nevystoupili na palubu,“ řekla prokuratura. „Pasažéři neměli informace o naklánění a potápění lodi. Pobřežní stráž dorazila v několika málo minutách, ale posádka nevyvinula ani nejmenší úsilí, aby cestující připravila na evakuaci.“ Prokuratura rovněž zdůraznila, že nikdo z posádky po svém útěku neinformoval pobřežní stráž o pasažérech uvnitř lodi. Všichni přitom mohli být podle vypracovaných simulací zachráněni do šesti minut.

Video Trest smrti pro kapitána trajektu Sewol?
video

Trest smrti pro kapitána trajektu Sewol?

Trajekt, který převážel přes 470 lidí, se potopil 16. dubna. Více než 320 pasažérů byli středoškolští studenti na školním výletě. Dodnes se pohřešuje přes deset lidí, jenom 172 lidem se podařilo se zachránit. Prezidentka Pak Kun-hje se několikrát za neštěstí omluvila, bývalý premiér Čong Hong-wong kvůli nehodě rezignoval. Kvůli neštěstí policie stíhala i majitele trajektu Ju Pjon-una, ten byl v polovině června nalezen mrtev.

Katastrofa trajektu Sewol zvedla vlnu celonárodního smutku i hněvu nad tím, co mnozí vnímají jako nedostatečné dodržování bezpečnostních opatření. Podle svědectví stálého kapitána lodi, který byl v době nehody na dovolené, bylo plavidlo po předchozí rekonstrukci nestabilní, provozovatel však nerespektoval varování, aby loď nepřetěžoval. Při nehodě byla její nosnost údajně překročena trojnásobně.

Potopený korejský trajekt
Zdroj: ČTK/ZUMA
Autor: Yao Qilin