Místo, kde ebola začala řádit. Nákazy se zatím zbavilo, cejchu nikoliv

Konakry – Na začátku byla malá vesnice na jihu Guineji, kterou znali maximálně místní a pár dalších z okolí. Tedy až do doby, než vyšlo najevo, že největší epidemie eboly v historii vypukla před rokem právě tady. Osudná nákaza chlapce – pravděpodobně po kontaktu s netopýrem – znamenala dosud 5 tisíc mrtvých, nebývalá opatření, diskuze o karanténě a dokonce anonymní výzvy šířením eboly. Kamery zahraničních agentur nahlédly do míst, kde vše začalo.

Video Vesnice, odkud se ebola rozšířila dál
video

Vesnice, odkud se ebola rozšířila dál

Takzvaným pacientem nula byl podle britských vědců teprve dvouletý Emile, který zemřel v prosinci loňského roku. Nakazil svou čtyřletou sestru Filoméne, matku i babičku. Všichni zemřeli během pouhého měsíce.

Z Meliandou nemoc do sousední vesnice přenesla porodní asistenka. Tam se nakazila zdravotnice, která ji ošetřovala. Od ní se virus dostal k lékaři v dalším městě, od něj k příbuzným o stovky kilometrů dál. Teď se celkový počet obětí blíží pěti tisícům. Kromě Guineji se ebola nekontrolovaně šíří i v Sieře Leone a Libérii. Vymýtit se naopak podařila v Nigérii a Senegalu.

Místní se po léta živili prodejem špenátu, rýže, kukuřice i banánů. Nyní nikdo jejich úrodu kupovat nechce. Neviditelný smrtelný vir si ale v životě malebné vesničky vyžádal i mnohem víc než jen ušlé faktury. V záchvatu paniky místní hromadně pálili vše, co mohlo přijít do styku s ebolou: matrace, polštáře, přikrývky nebo sedačky. Jak složité bude náhradu obstarat, většina lidí v daný okamžik neřešila. „Lidé ve strachu všechno možné spálili. Teď jsme ještě chudší než kdykoliv předtím,“ říká starosta vesnice Amadou Kamano.

Místní ztratili nejen blízké, ale i naději

Problémy v Meliandou se přitom zrcadlí i na celostátních ekonomických datech. Podle Světové banky by mohl HDP Guineji klesnout až o 2,3 procenta vinou současného stigmatu, který působí na turismus, obchod i potenciální investory. V zemi přitom – bez ohledu na problém jménem ebola – dlouhodobě žije přes 40 procent obyvatel, kteří musí vyjít v průměru s 1,25 dolaru na den.

Navzdory narůstajícímu počtu nakažených v Guineji, Sieře Leone i Libérii se v samotném Meliandou od dubna neobjevil jediný nový případ eboly. Mezi místními zafungovala osvěta a informační kampaň o tom, jak se nákazy vyvarovat a včas rozeznat symptomy.

/*json*/{"map":{"lat":8.622737330876749,"lng":-10.0642772086976,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{"0":{"lat":8.62287036888396,"lng":-10.064270496368408,"type":"","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/