NATO zaznamenalo neobvyklou aktivitu ruského letectva nad Evropou

Brusel – Severoatlantická aliance v posledních dvou dnech uskutečnila několik leteckých zákroků poté, co zaznamenala intenzivní aktivitu ruského letectva v evropském vzdušném prostoru v oblastech Baltského moře, Severního moře a Černého moře. Oznámilo to dnes bruselské sídlo NATO.

Stroje zemí NATO vzlétly na čtyřech různých místech proti čtyřem skupinám ruských vojenských letadel, která operovala v oblastech Baltského moře, Severního moře a Černého moře, uvedlo v prohlášení NATO. Ruské stroje nesdělily letový plán a neudržovaly žádný kontakt s civilním letectvem, což podle aliance představovalo možné riziko pro civilní lety.
 
Na bezpečnostních leteckých misích k doprovázení ruských letadel nad Evropou se podílely armády Norska, Británie, Portugalska, Německa a Turecka, dodala aliance.

Napětí mezi spojenci NATO a Rusem stouplo na pozadí ukrajinské krize. Moskva nejprve v březnu přes zahraniční protesty anektovala ukrajinský Krym, poté podle Západu začala podporovat proruské povstalce na východě Ukrajiny v jejich ozbrojeném střetnutí s Kyjevem. Rusko kvůli postupu na Ukrajině čelí mezinárodním sankcím.