Iráčtí kurdští bojovníci dorazili do Sýrie, budou bránit Kobani

Damašek - Sto padesát pešmergů dorazilo v pátek večer do severosyrského města Kobani, které mají pomoci bránit před ofenzivou radikálů z hnutí Islámský stát (IS). Agentuře Reuters to potvrdil jeden z bojovníků. Kolonu, ve které iráčtí kurdští bojovníci cestovali, tvořily desítky nákladních automobilů, džípy i obrněné vozy. Místní obyvatelé doufají, že jim pešmergové pomohou dobýt pozice, které v uplynulých týdnech získali islamisté. Ti nyní kontrolují některé části města a rovněž desítky vesnic v jeho okolí.

Syrská vláda zapojení 150 pešmergů spolu s 50 bojovníky sekulární Syrské svobodné armády (FSA) označila za tureckou agresi a „očividné narušení syrské svrchovanosti“.

Americké velení mezitím dnes oznámilo, že jejich letouny u Kobani podnikly čtyři nálety. Jejich terčem se staly bojové pozice islamistů a jedna budova, kterou radikálové obývali.

Boj o Kobani
Zdroj: ČTK/AP/Lefteris Pitarakis

V Kobani nepřestávají zuřit těžké boje

Podle Anvara Muslima, představitele syrských Kurdů, se v Kobani stále odehrávají tvrdé boje. „Za posledních 24 hodin máme deset mučedníků,“ řekl Muslim o obětech ze strany obránců města. S pešmergy už jednal o nejrůznějších strategiích boje proti islamistům ve snaze vzájemně zkoordinovat budoucí vojenský odpor proti islámským radikálům.

Také Islámský stát počítá ztráty na lidských životech. Za poslední tři dny padlo u Kobani více jak sto jeho bojovníků. Dnes o tom podle agentury AFP informovala Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).


Islámský stát zahájil ofenzivu u Kobani v polovině září. Kvůli bojům již uprchlo do sousedního Turecka více než 200 000 lidí. Zhruba 800 osob přišlo o život, říkají syrští aktivisté. Kobani je poslední baštou Kurdů na severu Sýrie. Pokud by město padlo, ovládl by IS souvislý pás pohraničí od severovýchodního cípu Sýrie až po město Aleppo.

Video Pešmergové se zapojí do bojů s islamisty v Kobani
video

Pešmergové se zapojí do bojů s islamisty v Kobani

Pešmergové se zapojí do bojů s islamisty v Kobani

Redaktor ČT: Z boje o Kobani se stal symbol