Japonský premiér a čínský prezident udělali první krok ke zlepšení vztahů

Peking Japonský premiér Šinzó Abe se dnes v Pekingu setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Šlo o první čínsko-japonskou vrcholnou schůzku od prosince 2011. „Udělali jsme první krok ke zlepšení vzájemných vztahů,“ řekl japonský premiér a vyjádřil naději, že se podaří „návrat k vzájemně prospěšným vztahům, založeným na společných strategických zájmech“. Schůzka se uskutečnila na okraj summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC).

Obě strany se podle odborníků shodly na tom, že paralyzované diplomatické vztahy poškozují důležité ekonomické vazby a že kvůli nim hrozí nezamýšlený vojenský střet, do nějž by mohly být zataženy Spojené státy.

Šinzó Abe a Si Ťin-pchingAgentura Reuters označila setkání za průlom, který by mohl ukončit roztržku dvou největších asijských ekonomik, vyvolanou územními a historickými spory. Potřesení rukou mezi oběma politiky nicméně bylo podle Reuters těžkopádné. Gerry Curtis z americké Kolumbijské univerzity k tomu podotkl, že čínský prezident svým zdánlivě toporným přivítáním japonského premiéra přitakal domácímu publiku, kde dosud nezmizely vzpomínky na japonskou válečnou okupaci. „Si musel mít strach, jak se bude o jeho setkání v Číně informovat,“ uvedl. „Asi by moc nepřidalo, kdyby to vypadalo, že se vidí se starým přítelem,“ uvedl.


Abe se dožadoval vytvoření mechanismu, který by pomohl zabránit námořním incidentům u sporných ostrovů ve Východočínském moři. „Myslím, že bychom se měli pustit do konkrétní práce,“ vybídl, zřejmě v narážce na přípravu schůzky představitelů příslušných úřadů obou zemí. S čínským prezidentem se shodl i na potřebě postupně obnovit politický a diplomatický dialog, jakož i jednání v oblasti bezpečnosti.

Neobydlené ostrovy, které kontroluje Japonsko a nazývá je Senkaku, zatímco Peking jim říká Tiao-jü, jsou předmětem dlouholetého sporu. Obě země v poslední době vysílaly do oblasti hlídková letadla a lodě, což vyvolalo obavy, že by spor mohl přerůst ve vojenský střet mezi druhou a třetí ekonomikou světa.

Video Čínsko-japonské vztahy ovlivňuje historie i územní spory
video

Čínsko-japonské vztahy ovlivňuje historie i územní spory

Čínsko-japonské vztahy ovlivňuje historie i územní spory

Horizont, 10.11.2014

Zpravodajka ČT k summitu APEC

Vztahy mezi Čínou a Japonskem navíc kalí návštěvy japonských politiků v tokijské svatyni Jasukuni, kterou zejména Číňané a Korejci považují za symbol někdejšího japonského militarismu. Je zde mezi 2,5 milionu padlých japonských vojáků uctíváno také 14 odsouzených válečných zločinců.

Japonsko, které bylo za druhé světové války spojencem nacistického Německa, v letech 1931–1945 okupovalo části Číny. Korejský poloostrov byl v letech 1910–1945 japonskou kolonií. Prezident Si podle čínské diplomacie uvedl, že „historické záležitosti se dotýkají pocitů více než 1,3 miliardy obyvatel Číny. Na Abeho apeloval, aby kráčel dál po cestě mírového vývoje a přijal “uvážlivou vojenskou bezpečnostní politiku".

Jižní Korea ohlásila dohodu s Čínou o volném obchodu

Jižní Korea dosáhla dohody o volném obchodu s Čínou, která výrazně zmenší překážky bránící rozvoji obchodu a investic mezi oběma obchodními giganty. Nástin dohody podepsal dnes čínský prezident Si Ťin-pching a jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje během summitu APEC. Čína je pro Jižní Koreu největší obchodní partner, obrat vzájemného obchodu loni dosáhl téměř 229 miliard dolarů (více než pět bilionů korun), což představovalo více než pětinu jihokorejského obchodu.

Obě strany o dohodě jednaly více než dva roky. Dnes podepsaný dokument ještě čeká právní přezkoumání a projednání v parlamentu. Zrušení čínských dovozních cel zvýší konkurenceschopnost malých a středních výrobců oděvů či špičkové elektroniky na čínském trhu, uvedl Soul. Dohoda však naráží na odpor řady jihokorejských zemědělců a existují pochybnosti, že jihokorejský parlament dohodu rychle schválí.

Video Obama: USA budou Číně nadále připomínat lidská práva
video

Obama: USA budou Číně nadále připomínat lidská práva

USA budou dál Číně připomínat lidská práva a Hongkong, řekl Obama

Spojené státy budou při kontaktech s Čínou nadále upozorňovat na nutnost dodržování lidských práv a na situaci v Hongkongu, řekl v Pekingu americký prezident Barack Obama, který přicestoval do Číny na summit APEC. U hongkongských prodemokratických demonstrací je podle něj prioritou zabránit násilí. Obama se vyjádřil také k víkendovému propuštění dvou amerických vězňů v KLDR, když řekl, že USA při vyjednávání o osvobození Američanů nemluvily s Pchjongjangem o kontroverzním severokorejském jaderném programu ani o žádných dalších významných tématech. Obama prohlásil, že USA jsou ochotny jednat o severokorejském jaderném programu, až bude KLDR připravena seriózně hovořit o denuklearizaci Korejského poloostrova.

Konfliktní vztahy USA s KLDR přetrvávají navzdory „drobným gestům“, jako je propuštění Američanů Kennetha Baeho a Matthewa Millera, které Severní Korea věznila, konstatoval Obama. Osvobození dotyčných, kteří se v sobotu vrátili do USA, nevrhá nový pohled na politiku severokorejského vůdce Kim Čong-una, dodal Obama po schůzce s australským premiérem Tonym Abbottem.

Členské země APEC reprezentují 47 procent světového obchodu. Na celkovém výkonu světové ekonomiky se podílejí 57 procenty.