Také nizozemské úřady zdůraznily, že zjištěný kmen ptačí chřipky H5N8 je velmi nebezpečný pro ptactvo, ale že člověk se může případně nakazit jen velmi úzkým kontaktem s nemocnými ptáky. Nizozemsko se v neděli rozhodlo vybít až 150 tisíc kusů drůbeže z farmy nedaleko Utrechtu, kde se ptačí chřipka zjistila. Také vyhlásilo 72hodinový zákaz převozu drůbeže, vajec a použité podestýlky mezi farmami po celém Nizozemsku, v postižené oblasti je zákaz třicetidenní.
Kmen H5N8 byl již dříve tento měsíc zjištěn i ve výkrmně krůt v severoněmecké spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořany. Veterináři zde nechali z preventivních důvodů utratit na 30 tisíc zvířat. Zmíněný typ viru se letos objevil poprvé v Jižní Koreji u divokého ptactva, následně byl doložen i z Japonska a Číny, jak se dostal do Evropy, zatím není jasné.
Na starší již známý kmen H5N1 dnes zemřela mladá Egypťanka. Nákaze podlehla v nemocnici v jihoegyptské provincii Asijút. Virus ptačí chřipky H5N1 začal v roce 2003 decimovat drůbež v Asii, odkud se infekce rozšířila do Evropy, na Blízký východ a do Afriky. V Egyptě bylo letos registrováno celkem sedm osob nakažených tímto virem ptačí chřipky. Dvě z nich zemřely.
Od roku 2003 bylo na celém světě zaznamenáno 640 potvrzených případů nákazy virem H5N1, 360 lidí zemřelo. Většinou se nemocní nakazili po tom, co přišli do přímého kontaktu s infikovanými ptáky. V Číně se loni objevil i nový kmen viru ptačí chřipky H7N9.