Turecko začalo cvičit Kurdy proti IS – ale jen v Iráku

Ankara – Turecko dosud důrazně odmítalo spolupracovat proti Islámskému státu s Kurdy. Postoj vůči těm syrským sice zůstává tvrdý, v Iráku ale začali turečtí vojáci pomáhat s výcvikem kurdských bojovníků. Ankara to oznámila při návštěvě amerického viceprezidenta Joea Bidena v zemi s tím, že bude pomáhat také s výcvikem nové regionální divize irácké Národní gardy.

Turecký vztah k Islámskému státu byl dosud komplikovaný: Zpočátku podporovalo snahu o svržení syrského prezidenta Bašára Asada a nechalo přes své území projít tisíce zahraničních bojovníků. I když přístup změnilo, odmítlo se vojensky zapojit do koalice, kterou Spojené státy vedou proti Islámskému státu, a nezasáhlo ani do bojů mezi syrskými Kurdy a Islámským státem v bezprostřední blízkosti hranic. Nyní však oznámilo, že pomáhá s výcvikem protiislamistických bojovníků v Iráku včetně kurdských, a prezident Recep Tayyip Erdogan zdůraznil během návštěvy Joea Bidena, že jde o zájmy obou zemí. „Se Spojenými státy máme stejný pohled na mnoho otázek, které jsme navzájem konzultovali. Chceme prohloubit naši spolupráci,“ uvedl Erdogan.

Turečtí vojáci zahájili výcvik kurdských pešmergů v severním Iráku před třemi týdny, uvedl mluvčí pešmergů Halgurd Hikmat. Turecko se chystá pomoci také s výcvikem irácké Národní gardy, kterou chce založit premiér Hajdar Abádí. Má jít o skupiny místních bojovníků. Bagdád tím umožní iráckým provinciím podílet se na zajišťování vlastní bezpečnosti.

Video Joe Biden pochválil turecký postoj k IS
video

Joe Biden pochválil turecký postoj k IS

Americký viceprezident naopak zmírnil dosavadní kritiku Ankary a Turecku poděkoval. „Pokoušíme se pracovat společně s cílem zastavit příliv radikálů z ciziny na bojiště v Iráku a Sýrii a omezit jejich financování. Děkujeme Turecku za vedoucí roli v tomto ohledu,“ řekl Biden v Turecku. Dodal, že na odmítavém postoji Spojených státu k Bašáru Asadovi se nic nezměnilo. S Erdoganem probíral i možnosti, jak podpořit umírněnou syrskou opozici.

Biden taky ocenil Turecko za to, že přijalo víc než milion a šest set tisíc uprchlíků jak ze Sýrie, tak z Iráku.