Stovky demonstrantů se v Hongkongu znovu střetly s policií

Hongkong - Stovky aktivistů usilujících o demokratické reformy se v neděli večer znovu střetly s policií v Hongkongu. Policisté proti nim použili pepřový sprej a obušky ve snaze zabránit protestujícím v průniku k sídlu hongkongské vlády. Demonstranti sice zablokovali dopravu na hlavním tahu v centru města, policie však jejich postup zastavila. Podle jedné ze skupin aktivistů přitom policisté pět lidí zadrželi. Čínská vláda mezitím odmítla povolit návštěvu Hongkongu skupině britských zákonodárců, kteří chtěli na místě prověřit situaci kolem protestů v bývalé britské kolonii.

Protesty ovládají Hongkong už dva měsíce, další demonstraci zahájila výzva studentských vůdců, aby se dav vydal směrem k sídlu propekingského vůdce Hongkongu Leung Čchun-jinga. Davy aktivistů se k němu vydaly z různých míst, avšak policie vybavená štíty jejich postup zastavila.   

„Tato akce je dalším nátlakem na vládu, protože jak vidíte, její taktikou je nereagovat na výzvy k politickým reformám. A my ji musíme k odpovědi donutit, a obklíčení vládních budov je jedním ze způsobů, jak to udělat,“ uvedl lídr federace studentů Alex Chow.

Řada protestujících měla v obavách z útoku pepřovým sprejem na obličeji ochranné masky a brýle. Policisté podle jedné ze skupin aktivistů nejméně pět z nich zadrželi. Protestující však dali opět najevo, že ve svých akcích nehodlají polevit, dokud se nedomohou větší míry demokracie. „Chceme zesílit naše akce, abychom přiměli vládu zaujmout nějaké stanovisko k našim požadavkům,“ uvedl pro agenturu AP jednadvacetiletý účastník protestu Ernie Kwok. 

Mezi cíle prodemokratických aktivistů, kteří již od konce září ve městě vyvolávají nejnapjatější situaci od roku 1997, patří svobodná volba budoucího čínského správce v příštích volbách v roce 2017. Na to však Peking odmítá přistoupit a hodlá jako vždy nabídnout pouze předem prověřené kandidáty.   

Video Policie v Hongkkongu sáhla k nejhoršímu násilí od začátku protestů
video

Policie v Hongkkongu sáhla k nejhoršímu násilí od začátku protestů

Policie v Hongkkongu sáhla k nejhoršímu násilí od začátku protestů

U 1.12.

Policisté prý zadrželi pět protestujících

Protesty vedené studenty sice poněkud zeslábly poté, co policie nedávno vyklidila jejich barikády, napětí a násilí se však do ulic vrátilo v pátek, kdy lidé házeli po policistech vejce, lahve s vodou a kusy dřeva.

Čínská vláda odmítla kupině britských zákonodárců povolit návštěvu Hongkongu

Prověřit dodržování podmínek dohody, kterou ohledně Hongkongu uzavřely před 30 lety Peking a Londýn, plánovala skupina britských zákonodárců. Dohoda z roku 1984 byla základem pro návrat Hongkongu pod čínskou správu a zdůrazňuje se v ní, že v Hongkongu budou zachovány větší svobody než v pevninské Číně.

Šéf zahraničního výboru dolní sněmovny britského parlamentu Richard Ottaway nicméně v neděli tlumočil vyjádření čínského velvyslanectví v Londýně, které uvedlo, že pokud on a jeho kolegové přicestují do Hongkongu, nebude jim povolen vstup. „Čínská vláda jedná přehnaně konfrontačně, když nám odmítá umožnit vykonávat naši práci,“ konstatoval Ottaway.

Současně vyzval ke svolání mimořádné debaty v parlamentu o této záležitosti. Britské ministerstvo zahraničí v prohlášení označilo za „politováníhodné“, že Čína chce odmítnout vstup jeho delegaci. Tento krok neodpovídá pozitivním vztahům mezi Bitánií a Čínou z poslední doby a je v rozporu s duchem společné dohody týkající se Hongkongu, dodává se v prohlášení.

Mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing v dnešní reakci konstatovala, že odpovědnost za zahraniční politiku Hongkongu nese Peking, který má veškerá práva rozhodovat o tom, koho na toto autonomní území vpustí. Před několika dny Peking rovněž odmítl povolit návštěvu Hongkongu britskému poslanci Richardu Grahamovi, který dříve působil jako diplomat v Číně. Peking sdělil, že považuje za nepřijatelnou jeho podporu demonstrantů v Hongkongu. Graham v říjnu v parlamentu zdůraznil, že Británie má povinnost hájit principy společné čínsko-britské deklarace z roku 1984.