Medaile laureáta Nobelovy ceny se prodala za rekordní sumu

New York - Laureát Nobelovy ceny z roku 1962 James Watson zpeněžil medaili spojenou s oceněním za nevídanou sumu. V aukci v New Yorku za ni získal 4,1 milionu dolarů (přes 92 milionů korun). Vůbec první Nobelova medaile dražená dosud žijícím laureátem se tak podle listu The New York Times stala rovnou tou nejdražší. Watson získal Nobelovu cenu za lékařství jako spoluobjevitel struktury DNA.

Dražba přinesla Watsonovi nečekaně vysoký zisk. Aukční síň Christie's očekávala, že plaketa s portrétem Alfreda Nobela vynese mezi 2,5 a 3,5 milionu dolarů. Po započítání příplatku, který putuje na konto aukčního domu, za ni ale kupec nakonec zaplatí 4,76 milionu dolarů.

Šestaosmdesátiletý Watson sledoval podle newyorského deníku aukci s nevěřícným výrazem přímo v zadní části síně. O medaili se přetahovali dva zájemci dražící po telefonu. Většinu sumy hodlá věnovat vzdělávacím institucím, aby podpořil další vědecké objevy. „Jsem velmi potěšen. Je to více peněz, než jsem předpokládal, že dám na charitu,“ komentoval výsledek aukce.  

James Watson získává Nobelovu cenu
Zdroj: ČTK/AP

Ve stejné dražbě se prodaly i Watsonovy poznámky k děkovné řeči na nobelovském ceremoniálu a koncept přednášky, kterou vedl den poté, co obdržel cenu. Dohromady mu oba dokumenty vynesly 600 tisíc dolarů (asi 13,4 milionu korun).   

Watson objev učinil v roce 1953 spolu s kolegy Francisem Crickem a Mauricem Wilkinsem. Tehdy mu bylo pouhých 24 let. Crickova medaile byla loni posmrtně prodána za 2,27 milionu dolarů (50,6 milionu korun).