Poláci na minulost nezapomínají, muzeum Solidarity praská ve švech

Gdaňsk Rekordní návštěvnost hlásí nově otevřené Evropské centrum Solidarity v polském Gdaňsku. Moderní muzeum, věnované opozičnímu hnutí i disidentským aktivitám v celé střední Evropě, se otevřelo letos v září a za tři měsíce už tam přišlo skoro 150 000 lidí. „Tohle místo je moderní muzeum, které má oslovit všechny generace – pamětníky i mladé lidi,“ řekl ředitel Evropského centra Solidarity Basil Kerski. V obří moderní budově se nemá jen vzpomínat. Organizátoři chystají konference, besedy i diskuze o tom, co slovo Solidarita znamená dnes.

Zdroj: Facebook/ European Solidarity Centre

Bylo to hnutí, které podrazilo nohy komunismu. Polské odbory zvané Solidarita se proslavily po celém světě. Jejich vůdce Lech Walesa pak dostal v roce 1983 dokonce Nobelovu cenu míru a později se stal polským prezidentem. Nikdo z členů Solidarity tak neměl čas příliš vzpomínat. Důstojné připomínky se proto hnutí dočkalo až teď. Necelých 35 let od svého založení. „Vzniklo to trochu pozdě, byla s tím řada problémů, ale nakonec centrum existuje. Mělo by navázat na to, co jsme kdysi začali,“ myslí si Walesa.

Gdaňské centrum Solidarity ukazuje počátky odborového hnutí v roce 1980. Tvrdé policejní represe i propojování jednotlivých aktivit, ze kterých vznikla síla, se kterou si komunisté nakonec nedokázali poradit. Zvláštní část je v muzeu věnovaná i Lechu Walesovi, který chce do moderního centra přenést svoji gdaňskou kancelář.

Video Poláci na minulost nezapomínají, muzeum Solidarity praská ve švech
video

Poláci na minulost nezapomínají, muzeum Solidarity praská ve švech

A muzeum nezůstává jen u polské minulosti, některé expozice jsou věnované i disidentským hnutím v celém východním bloku. Ta československá připomíná rok 1968, Chartu 77 i bouřlivý listopad 1989. Gdaňské muzeum Solidarity připomíná důležitý rozdíl. Zatímco v komunistickém Československu teprve opatrně pukaly ledy, Polsko už mělo za sebou kulatý stůl a jmenování první nekomunistické vlády. „Není to žádná soutěž o to, kdo byl nejhezčí a nejlepší. Češi z toho roku 1989 vycházejí skvěle, šlo o krátkou a nekrvavou revoluci, jež zrodila osobnost, která fascinovala celý svět – Václava Havla,“ řekl Kerski.