Další naděje pro Ukrajinu? Dohoda o odpoutání vojsk je prý hotova

Kyjev - Kontaktní skupina zabývající se řešením ukrajinské krize dospěla k dohodě o odpoutání vojsk v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny a o výměně zajatců. Další otázky, včetně stanovení data příští schůzky v běloruském Minsku, měly být vyřešeny ještě během dneška, ale jednání bylo odloženo na neurčito. Kyjev se rozhodl prodloužit klid zbraní, který včera platil na Donbasu.

Zdroj: ISIFA Autor: AFP PHOTO / ERIC FEFERBERG

Členy kontaktní skupiny jsou zástupci Kyjeva, Moskvy, povstaleckých „lidových republik“ a rovněž představitelé OBSE, která v jednání působí jako prostředník. Datum schůzky v Minsku, kde mají být dosažené dohody stvrzeny, chtěli členové skupiny dojednat během odpolední videokonference.

Podle diplomatických zdrojů agentury Unian byla ale konference na žádost OBSE odložena na neurčito a dnes se pravděpodobně neuskuteční. O důvodech se zdroje ukrajinské agentury nezmiňují. Kyjev ale údajně neztrácí naději, že minské jednání by se mohlo uskutečnit v pátek.

Povstalci podle vzbouřenecké agentury Novorossija pojedou do Minsku se čtyřmi základními požadavky. Kromě vzájemného odpoutání vojsk a výměny zajatců jde o odvolání hospodářské blokády, kterou vůči povstaleckým územím vyhlásil Kyjev. V jejím důsledku ukrajinské banky ze svých odboček na Donbasu stáhly hotovost a správa sociálního zabezpečení zastavila výplatu sociálních dávek a penzí.

Čtvrtým požadavkem je obnovení platnosti zákona o rozsáhlé autonomii, který ukrajinský prezident Petro Porošenko nejprve podepsal, ale později odvolal. Důvodem byly místní volby, které v listopadu separatisté uspořádali v Doněcké a Luhanské oblasti přes protesty Kyjeva.

Kontaktní skupina se poprvé a zatím naposledy sešla v Minsku 5. září, kdy se účastníci schůzky dohodli na zastavení palby, výměně zajatců a stažení těžkých zbraní z linie fronty. Boje v Donbasu ale navzdory dohodě pokračovaly a vyžádaly si od vyhlášení příměří desítky mrtvých.


Příměří v Donbasu podle Kyjeva navzdory přestřelkám dál platí

Ukrajinský vojenský analytik Dmytro Tymčuk dnes ohlásil, že úterní den klidu v Donbasu ukrajinská armáda dodržovala, vzbouřenci ale pokračovali v útocích, i když s podstatně menší intenzitou. Ostřelování armádních pozic údajně pokračuje i dnes, přesto se Kyjev rozhodl zastavení palby dál dodržovat.

Úterní útoky vzbouřenců se podle Tymčuka soustředily na oblast města Debalceve v Doněcké oblasti a na samotné město Doněck, kde vládní vojsko drží mezinárodní letiště. Separatisté na postavení ukrajinské armády pálili z lehčích zbraní, většinou ze samopalů a minometů. Vyhlášeného klidu zbraní zároveň využili k intenzivnímu přeskupení sil, zejména u Doněcka a měst Horlivka a Jasynuvata, uvedl Tymčuk.

Mluvčí ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Lysenko v Kyjevě oznámil, že ukrajinské vedení se rozhodlo prodloužit platnost úterního „dne klidu“ i na dnešek. „Protože režim (příměří) byl respektován a množství incidentů se řádově snížilo, budeme dál dodržovat den klidu a doufáme, že přestřelky zcela ustanou,“ prohlásil Lysenko. Příměří podle něj ukázalo vstřícnost obou bojujících stran a potvrdilo, že ukrajinská armáda „vzorově plní své závazky“.