Povstalci stahují z frontové linie těžkou bojovou techniku

Kyjev/Canberra - Východoukrajinští povstalci začali stahovat těžkou bojovou techniku z frontové linie na jihu Doněcké oblasti. Oznámil to povstalecký vůdce Denis Pušilin. Z oblasti bojů se podle něj začaly stahovat dělostřelecké jednotky vyzbrojené děly a kanony ráže nad 100 milimetrů.

Pušilin, který je místopředsedou parlamentu samozvané Doněcké lidové republiky a zároveň delegátem povstalců na minských rozhovorech, oblast stahování vojsk blíže neupřesnil. Hlavní postavení na jihu Doněcké oblasti udržují povstalci na pobřeží Azovského moře, kde se při srpnové ofenzivě zastavili na dostřel od přístavu Mariupol.

Oddělení vojsk a stažení těžkých zbraní předpokládal minský protokol, který v rámci dohody o příměří dojednali vzbouřenci a zástupci ukrajinské armády počátkem září. Klid zbraní ale žádná ze stran fakticky nedodržovala, na papíře zůstal také závazek oddělení vojsk a z velké části i výměny zajatců.

Novým pokusem oživit zářijové sliby byl úterní „den klidu“, který na Donbasu vyhlásil prezident Petro Porošenko. Povstalci se k závazku zastavení palby přihlásili a začali údajně s Kyjevem znovu jednat rovněž o vytvoření nárazníkové zóny na linii fronty a o výměně zajatců a rukojmích.

Příměří porušilo několik střetů, Doněck hlásí klid

Během posledních 24 hodin došlo na Donbasu podle kyjevské vlády k dvěma desítkám incidentů. Podle zprávy ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany pálili v noci na dnešek povstalci na pozice ukrajinské armády ze všech druhů zbraní. Hlavní útoky separatistů údajně směřovaly na armádní obranné posty u měst Luhansku a Debalceva.

Doněcká radnice dnes ráno ohlásila klidnou noc, na město na rozdíl od minulých týdnů nedopadaly žádné dělostřelecké granáty. Ve městě funguje veřejná doprava i zásobování a ve čtyřech čtvrtích se dokončuje oprava poničených plynovodů.

Schůzka v Minsku zřejmě padne

V průběhu dneška či zítřka se měli sejít v Minsku členové kontaktní skupiny pro urovnání krize na Donbasu. Setkání se ale nakonec pravděpodobně neuskuteční. Podle povstalců je vinen Kyjev, který prý sabotuje jednání o stanovení konkrétního termínu. Na schůzce v běloruském Minsku má být potvrzena dohoda o klidu zbraní, výměně zajatců, stažení zbraní z frontové linie a správním režimu povstaleckých oblastí.

„Pokud během příštích dvou, tří hodin Kyjev s návrhem na termín schůzky nepřijde, pak se v pátek zástupci lidových republik do Minska nestihnou dostavit,“ řekl zástupce luhanských povstalců v kontaktní skupině Vladislav Dějněgo. Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která jednání zprostředkuje, dnes v prohlášení vyjádřila připravenost se do rozhovorů zapojit, a to v kterémkoli termínu.

Bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma, který na minských jednáních zastupuje ukrajinskou vládu, v rozhovoru s agenturou Interfax prohlásil, že uspořádat jednání nemá v nejbližší době žádný smysl. „V podmínkách, kdy druhá strana (tedy povstalci) není schopna zajistit režim zastavení palby, nepovažuji tuto schůzku za smysluplnou,“ řekl Kučma. Kyjev je podle něj ochoten jednat, jakmile bude klid zbraní platit. 

Petro Porošenko a Tony Abbott
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Julian Smith

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes během návštěvy Austrálie vyslal do Moskvy naléhavou žádost o mír. „Zastavte, prosím, palbu. Propusťte, prosím, rukojmí. Stáhněte, prosím, svá vojska z ukrajinského území,“ žádal Porošenko na společné tiskové konferenci s australským premiérem Tonym Abbottem.

Ukrajinský prezident prohlásil, že pokud Moskva uzavře rusko-ukrajinskou hranici, přes niž podle Kyjeva dostávají povstalci zbraně a posily, konflikt na Donbasu brzy ustane. „Slibuji, že pokud uzavřete hranici, během dvou tří týdnů zavládne na Ukrajině mír a stabilita,“ řekl Porošenko. Rusko opakovaně popírá, že by na Ukrajinu vysílalo pravidelné jednotky své armády. Připouští ale, že na Ukrajině po boku vzbouřenců bojují ruští dobrovolníci, případně vojáci na dovolené.