Za hackerskými útoky kvůli komedii o Kimovi stojí Pchjongjang

Los Angeles (USA) - Američtí vyšetřovatelé prokázali, že za hackerským útokem na servery filmové společnosti Sony Pictures stojí Severní Korea. S podrobnostmi hodlají veřejnost seznámit během dneška. Spekulace o podílu Pchjongjangu na útoku proti producentům kontroverzního filmu The Interview se v médiích objevují už delší dobu. Komediální snímek pojednává o atentátu na vůdce KLDR Kim Čong-una a v Severní Koreji prý vyvolal pobouření. Výhrůžky hackerů označil Bílý dům za „záležitost národní bezpečnosti“.

Video Sony premiéru filmu Interview odvolala
video

Sony premiéru filmu Interview odvolala

Sony premiéru filmu Interview odvolala

s6, 18.12.2014

Americké společnosti terčem hackerů

Společnost Sony Pictures ve středu odvolala uvedení kontroverzní filmové parodie do kin plánované na 25. prosince, když promítání filmu odložila či zrušila řada distribučních společností. Společnost vyjádřila nad tímto vývojem událostí znepokojení s tím, že stažení filmu jí způsobí škody. Za tvůrci kontroverzního filmu ale producenti z firmy Sony stojí.

Před plánovaným promítáním filmu varovala hackerská skupina označující se jako Guardians of Peace (Strážci míru), která dokonce nepřímo pohrozila teroristickými útoky podobnými těm z 11. září 2001. Od listopadu se šířily spekulace, že za útokem a za skupinou Guardians of Peace stojí Severní Korea.

Internetoví piráti z firemních databází a e-mailů získali citlivé údaje o platech, kontaktní informace, zdravotní záznamy, necenzurovaná vyjádření ze soukromých vzkazů a údajně i scénář budoucího filmu o Jamesi Bondovi.

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) ve středu vydal varování všem firmám, které jsou jakkoli napojeny na výrobu, distribuci nebo propagaci kontroverzního filmu. Upozornil je, že se mohou stejně jako Sony Pictures stát terčem hackerského útoku.