Indonéští záchranáři už vylovili sedm obětí spadlého letadla

Jakarta – Indonéským záchranářům se podařilo z moře poblíž ostrova Borneo vylovit těla již sedmi obětí nedělní nehody letounu společnosti Indonesia AirAsia. Mezi nalezenými je také jedna letuška. Lodě pokračují v prohledávání oblasti havárie, kvůli špatnému počasí muselo být odvoláno letecké pátrání.

Zdroj: ČTK/ZUMA/Veri Sanovri Autor: Veri Sanovri

Nejdříve se objevila informace, že jedno z těl na sobě mělo záchrannou vestu. To ale později popřel člen nejužšího vedení indonéského pátracího týmu Tatang Zaenudin, který ji předtím médiím sám sdělil. Tělo a vesta byly nalezeny zvlášť s časovou prodlevou více než dvou hodin.

Na sonarových snímcích pořízených v oblasti, kde se letadlo patrně zřítilo, je pod hladinou vidět velký, tmavý objekt. Pravděpodobně jde o pohřešované letadlo. Objekt se nachází asi 30 až 50 metrů pro hladinou. „Modlíme se, aby to skutečně bylo to letadlo,“ řekl Hernanto, oficiální představitel pátracího týmu, který jako řada Indonésanů používá jen jedno jméno.

Čeká se na černé skříňky

Trosky letadla Airbus A320-200, na jehož palubě bylo 162 lidí převážně z Indonésie, záchranné týmy objevily v Jávském moři asi 160 kilometrů jižně od města Pangkalan Bun, které leží na jihozápadě ostrova Borneo.

Video Přístup ke spadlému letadlu komplikuje počasí
video

Přístup ke spadlému letadlu komplikuje počasí

Podle expertů zřejmě nebude ve chvíli, kdy to počasí dovolí, nijak obtížné černé skříňky najít, neboť se stroj patrně rozlomil až po nárazu na hladinu a trosky tak od sebe nebudou příliš vzdáleny.

  • Kontrolní věž v Jakartě s letadlem ztratila kontakt v neděli v 00:18 SEČ, tedy 43 minut po startu. Pilot se prý naposledy přihlásil v 00:12 SEČ. Letěl ve výšce 9,8 kilometru a žádal o povolení vystoupit do výšky 11,6 kilometru. Podle letového dispečinku AirNav Indonesia pilot žádost nezdůvodnil, údajně to podle některých informací bylo kvůli bouři. Letová kontrola stroji povolila vystoupat jen zhruba do výšky 10,4 kilometru, neboť na původně žádané letové hladině byl jiný stroj aerolinek AirAsia.