Téma Setkání lídrů USA a KLDR

Setkání lídrů USA a KLDR

„Zvrat ve vztahu s USA,“ zní po summitu z Pchjongjangu. Severokorejská média ho oslavují jako vítězství KLDR

Severokorejský vůdce Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump se na singapurském summitu vzájemně pozvali k návštěvě KLDR a USA. Uvedla to severokorejská agentura KCNA s tím, že oba státníci už pozvání přijali. Úterní schůzku obou lídrů pak agentura označuje za „radikální obrat“ ve vzájemných vztazích. Trump zase na Twitteru ocenil summit jako událost, která pomohla uniknout jaderné katastrofě. USA doufají, že dosáhnou zásadního jaderného odzbrojení v KLDR během dvou a půl roku, uvedl šéf diplomacie Mike Pompeo.
Události komentáře

Summit v Singapuru je první důležitý krok k míru, míní jihokorejský velvyslanec v ČR

Setkání lídrů KLDR a USA je podle jihokorejského ambasadora v ČR Mun Sung-hjona důležitým prvním krokem na cestě k míru. Věří, že za deset let najdou obě země rozděleného poloostrova vzájemnou důvěru a začnou spolupracovat. Velvyslanec v Údálostech, komentářích exkluzivně komentoval výsledky singapurského summitu.

PotěmKimova vesnice. Za lesklou fasádou Pchjongjangu neteče voda a nejezdí výtahy

Odznáčky s portréty zesnulých vůdců, ukázkově čisté ulice nebo nové obytné domy, tak se poslední roky prezentuje KLDR ostatním zemím. Asijské zpravodajce ČT Barboře Šámalové se podařilo natočit exkluzivní reportáž shrnující dvojí úhel pohledu: původní záběry přímo ze Severní Koreje komentované jejím původním obyvatelem, který uprchl z tamního režimu a  prozradil mnohdy netušené aspekty každodenního života nejuzavřenější země světa.

KLDR má miliony vojáků a širokou škálu techniky, jaderné zbraně ale jsou její jedinou pojistkou

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se podpisem dohody s Donaldem Trumpem zavázal zbavit jaderných zbraní, za což si od USA vymínil maximální bezpečnostní záruky. Právě jaderné zbraně přitom vždy byly pro izolovanou a silně militarizovanou severokorejskou společnost hlavní pojistkou před akcemi úhlavních nepřátel – Spojených států a Jižní Koreje.

Trump s Kimem podepsali klíčovou dohodu. Severní Korea slíbila jaderné odzbrojení

Americký prezident Donald Trump s vůdcem KLDR Kim Čong-unem podepsali v Singapuru společný dokument. Podle agentury AFP se KLDR zavázala k jadernému odzbrojení Korejského poloostrova, USA na oplátku slíbily poskytnout bezpečnostní záruky. Americký prezident uvedl, že mají s Kimem „skvělý vztah“.  Trump chce pozvat Kima do Bílého domu. Vůdce KLDR řekl, že „svět se dočká velkých změn“. Rozhovory probíhaly v luxusním hotelu na ostrově Sentosa.

Kim je pro denuklearizaci, s lidskými právy něco udělá, věří Trump

Americký prezident Donald Trump vystoupil před novináři poté, co podepsal s Kim Čong-unem v Singapuru společnou dohodu. Podle Trumpa Kim jasně řekl, že mu jde o denuklearizaci Korejského poloostrova. Sankce ale zatím zůstávají v platnosti, postupné jaderné odzbrojení mají ověřovat mezinárodní týmy. Dočasně by měla skončit vojenská cvičení USA s Jižní Koreou. „Věřím, že vůdce Kim s tím něco udělá,“ řekl dále prezident o lidských právech v KLDR. Dříve přitom označil severokorejský režim za jeden z nejbrutálnějších na světě.

Trumpa doma nečekají po návratu ze Singapuru ovace. Moskva dohodu naopak vítá a chce se na ní podílet

Zatímco svět singapurský summit a podpis dohody o denuklearizaci Severní Koreje vnímá spíše pozitivně, doma prezident Donald Trump ovace nesklízí. Americký Kongres na setkání Trumpa se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem reagoval smíšeně. Rusko výsledek summitu vítá a je připravené pomoci s denuklearizací. Čína navrhuje uvolnění sankcí uvalených na KLDR. Naopak Írán varoval Kim Čong-una, že americký prezident Donald Trump by mohl zrušit jakoukoliv dohodu s Pchjongjangem.

DOKUMENT: Přečtěte si společné prohlášení Donalda Trumpa a Kim Čong-una

Na historickém summitu v Singapuru se americký prezident Donald Trump a severokorejský diktátor Kim Čong-un dohodli na jaderném odzbrojení Korejského poloostrova i na bezpečnostních zárukách pro KLDR. Přečtěte si závěrečný dokument ze summitu v neoficiálním překladu ČTK.

Summit Trumpa s Kimem je šance, shodují se čeští politici. Babiš doufá, že odstraní riziko války

Většina zástupců české politické scény vítá, že se v Singapuru uskutečnil summit prezidenta USA Donalda Trumpa s vůdcem Severní Koreje Kim Čong-unem. Schůzka by podle nich mohla přispět ke stabilizaci regionu a k omezení rizika konfliktu. Zároveň ale představitelé stran upozorňují, že s konečným hodnocením výsledků summitu je třeba počkat na další vývoj. Designovaný premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že se podaří věci dotáhnout do konce a odstraní se riziko války v regionu.

Srdečný stisk dává brutálnímu diktátorovi legitimitu, kritizují Trumpa komentátoři

Americký prezident Donald Trump v Singapuru několikrát srdečně stiskl ruku severokorejskému diktátorovi, což pobouřilo uživatele sociálních sítí i politické komentátory, kteří upozorňují, že Trump tak pomáhá Kim Čong-unovi legitimně vystupovat na světové scéně. Řadu lidí rozhořčily také záběry na střídavě umístěné americké a severokorejské vlajky, před kterými oba státníci pózovali novinářům. Komentátory zklamala i výsledná dohoda o jaderném odzbrojení KLDR, která je prý příliš nekonkrétní.

ON-LINE: Summit USA a KLDR

On-line přenos

Summit USA a KLDR

  • 13:32

    On-line přenos z historické schůzky amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem končí. Další zahraniční reakce si můžete přečíst v článku. Děkujeme za pozornost.

  • 13:21

    Česko podle vyjádření Černínského paláce vítá zájem Spojených států a KLDR nastolit trvalý mír na Korejském poloostrově, včetně závazku podniknout kroky k úplné denuklearizaci poloostrova. Jako pozitivní posun to vnímá i designovaný premiér Andrej Babiš. Podle svých slov doufá, že společná snaha obou lídrů povede k ukončení historických problémů s tímto regionem a hrozícího konfliktu. 

  • 13:16

    "Summit mezi Spojenými státy a Severní Koreou vnímám jako krok vpřed k úplnému vyřešení severokorejských problémů, protože vůdce Kim Čong-un se zavázal k jadernému odzbrojení Korejského poloostrova," reagoval na ostře sledované jednání japonský premiér Šinzó Abe.

Trump zkrátí pobyt v Singapuru, odletí už v úterý večer

Americký prezident Donald Trump ze summitu v Singapuru odcestuje už v úterý večer místního času, nikoli ve středu ráno, jak původně předpokládal. V pondělí informaci oznámil Bílý dům. Prezident tak pobyt zkrátí o patnáct hodin.

Singapurem prochvívá vzrušení. Do schůzky Trumpa s Kimem zbývají hodiny

Jen hodiny zbývají do schůzky amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského diktátora Kim Čong-una. Není to tak dávno, co si oba muži vyhrožovali jadernými zbraněmi. Nyní se očekává, že si podají ruce a vyjednají dohodu, která přepíše geopolitickou mapu planety Země.

Budou mít Američané kratší židle nebo menší vlajku? KLDR umí při jednání překvapit

Analytici hádají, s jakými strategiemi přistoupí ke společnému summitu vůdci USA a KLDR. Kim Čong-un se může na setkání s americkým prezidentem připravit i díky knize Donalda Trumpa Umění udělat dohodu. Šéf Bílého domu tvrdí, že se nijak zvlášť chystat nemusí, neboť dá hlavně na svůj instinkt. Severní Korea již ale v historii prokázala, že při vyjednávání umí překvapit.

Zrušit centrifugy, rozebrat rakety, navždy povolit inspekce. Jaderné odzbrojení KLDR by trvalo 15 let

Ukončení severokorejského jaderného programu by vzhledem k jeho rozsahu znamenalo jednu z nejnáročnějších operací svého druhu na světě, která by mohla trvat až 15 let. Podle šéfa Bílého domu Donalda Trumpa je právě denuklearizace cílem singapurského summitu. Toto slovo má ale jiný význam ve Washingtonu a jiný v Pchjongjangu, upozornil pondělní list The New York Times.

OBRAZEM: Svět sleduje podání ruky, jež má změnit svět. Trump s Kimem přilákali tisíce novinářů

Média po celém světě žijí historicky první schůzkou amerického prezidenta se severokorejským diktátorem. Několik tisíc novinářů se nachází přímo v centru dění v Singapuru. Jednání Donalda Trumpa s Kim Čong-unem s napětím sledují Korejci, pro něž může výsledek znamenat život bez severokorejské jaderné hrozby. Miliony jich navíc stále čekají na setkání s blízkými. Korejský poloostrov byl rozdělen po válce v 50. letech.

Pompeo: Dáme KLDR bezprecedentní bezpečnostní záruky, když se vzdá jaderných zbraní

Spojené státy jsou připraveny poskytnout Severní Koreji bezprecedentní bezpečnostní záruky výměnou za úplnou, ověřitelnou a nezvratnou denuklearizaci. Před úterním summitem šéfa Bílého domu Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una to v Singapuru řekl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Tabu prolomeno? O summitu s Trumpem už píše i tisk v KLDR, obvykle informuje až zpětně

Vůdce KLDR Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump budou na úterní historické schůzce v Singapuru hovořit o trvalém mírovém mechanismu pro Korejský poloostrov, denuklearizaci této oblasti a dalších otázkách. Podle agentury Reuters o tom píšou severokorejská média, která z pravidla o nadcházejících událostech tohoto typu neinformují.

Svět netrpělivě čeká na den „D“. Kim Čong-un s Trumpem už jsou v Singapuru

Vůdce KLDR Kim Čong-un i americký prezident Donald Trump už dorazili do Singapuru, kde je čeká historická schůzka. Ústředním tématem rozhovorů bude ukončení severokorejského jaderného zbrojního programu. Události spojené se summitem budou sledovat tři tisíce novinářů. Jednání by mělo začít v úterý ve tři hodiny ráno našeho času.

Ze Singapuru je nedobytná pevnost. Kimův dvojník musel před historickou schůzkou na kobereček

V Singapuru vrcholí přípravy na historické setkání nejvyšších představitelů USA a KLDR. Podle prezidenta Donalda Trumpa půjde o mírovou misi, která může významně změnit životy Severokorejců. Kim Čong-un ale podle něj dostane jen jednu šanci. Schůzka proběhne už 12. června, podrobnosti o programu jsou ale stále tajné. Severokorejská delegace dokonce kvůli posílení bezpečnosti změnila hotel.

Singapur jako ideální místo pro summit. Díky Singapurcům se Severokorejci naučili jíst i burgery

Summit Kim Čong-una a Donalda Trumpa se ještě ani nekonal, a už hýbe světovou diplomacií. Do Bílého domu se narychlo objednal japonský premiér. Tokio totiž znepokojuje přístup Trumpovy administrativy k Pchjongjangu a obává se dopadu na japonské zájmy. Výběr Singapuru pro konání summitu není náhodný – dlouhé roky udržuje dobré vztahy jak se Spojenými státy, tak i s KLDR. A Severokorejce dokonce jedna ze singapurských firem naučila jíst hamburgery.

Pokud půjde vše dobře, pozvu Kima do USA, řekl Trump. Ve hře je i podepsání mírové smlouvy

Americký prezident Donald Trump chce pozvat severokorejského vůdce Kim Čong-una do Spojených států, pokud nadcházející summit s KLDR dopadne dobře. Po jednání s japonským premiérem Šinzó Abem v Bílém domě Trump také prohlásil, že je možné, že s Kimem 12. června v Singapuru podepíše mírovou smlouvu o oficiálním ukončení korejské války z 50. let minulého století. Konflikt dosud nebyl uzavřen mírovou smlouvou, ale jen příměřím.

Historická schůzka Trumpa s Kimem proběhne v luxusním letovisku na „ostrově klidu a míru“

Historická schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem proběhne 12. června v luxusním hotelu na singapurském ostrově Sentosa. Bydlet bude každý jinde, aby nevznikal dojem, že jeden je hostitel a druhý návštěvník. Severokorejci trvali také na tom, aby žádná nemovitost neměla amerického či evropského vlastníka.

Trump opět otočil. Na summit s Kimem do Singapuru dorazí v původním termínu

Summit mezi Spojenými státy a vůdcem KLDR Kim Čong-unem skutečně bude 12. června v Singapuru, jak bylo dříve dohodnuto. Po setkání se severokorejským vyslancem Kim Jong-čcholem v Bílém domě to prohlásil americký prezident Donald Trump, který původně vrcholné jednání odřekl. Trump také řekl, že se Severokorejci chtějí vzdát jaderných zbraní.

Bílý dům se aktivně připravuje na summit s Kimem, detaily se ladí na všech frontách

Bílý dům zveřejnil harmonogram přípravy na setkání prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem, které se má uskutečnit 12. června v Singapuru. V prohlášení prezidentské kanceláře se uvádí, že Spojené státy se na summit „aktivně připravují“.