Macron oznámil povinné očkování zdravotníků a kontroly „covidových pasů“. Varoval před novou vlnou

Povinné očkování pracovníků ve zdravotnictví i kontroly „covidových pasů“ v restauracích, v dopravních prostředcích a na akcích s více než padesáti lidmi mimo jiné oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron ve svém pondělním projevu. Cílem je potlačit novou vlnu epidemie covidu-19. Francie podle prezidenta čelí silnému vzestupu nákazy.

Francouzský prezident Emmanuel Macron
Zdroj: ČTK/ABACA

Situace v zemi zatím zdaleka není tak špatná jako ve Velké Británii či ve Španělsku, počty zachycených infekcí jsou ale znovu na vzestupu. Na konci června se francouzský průměr nových nákaz držel pod dvěma tisíci na den, v neděli se blížil ke čtyřem tisícům.

Ve Francii je zároveň plně naočkovaných méně než čtyřicet procent obyvatel, zatímco v Británii je to dvaapadesát procent.

„Když teď nezasáhneme, počty případů a čísla z nemocnic porostou,“ řekl francouzský prezident v televizním projevu. Zároveň ale neohlásil návrat karanténních uzavírek, přičemž podle agentury AP uvedl: „Musíme s virem žít.“

Zdravotník bez očkování nebude smět pracovat

Místo „lockdownu“ Macron oznámil, že od 15. září se začne kontrolovat očkování mezi zdravotníky a že mohou přijít i tresty. „Počínaje 15. zářím, jestliže jste zdravotník a nejste očkovaný, nebudete moci dál pracovat a nebudete dál placeni,“ dodal později francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran.

Pro širokou veřejnost absolvování vakcinace proti covidu-19 pro tuto chvíli zůstává dobrovolné, od příštích týdnů se ale od obyvatel Francie začnou na mnoha místech vyžadovat potvrzení o ukončeném očkování nebo o čerstvě provedeném PCR testu s negativním výsledkem, případně o nedávném prodělání covidu-19.

„Zdravotnický pas se bude uplatňovat v kavárnách, restauracích, obchodních centrech, jakož i v nemocnicích, domovech důchodců a zdravotnicko-sociálních zařízeních, ale také v letadlech, vlacích a dálkových autobusových linkách,“ uvedl Macron. Uvedený režim má vstoupit v platnost se začátkem srpna, ovšem už od příští středy budou potvrzení o bezinfekčnosti podmínkou pro přístup na akce s více než padesáti účastníky.

Video Studio ČT24
video

Zpravodaj ČT Šmíd: Kontroly „covidových pasů“ se budou týkat i turistů

Zájem o vakcíny po projevu stoupl 

Nové kroky přichází po jistém ochabnutí zájmu o vakcíny. Po prezidentově projevu byl naopak zájem tak silný, že na chvíli zamrzl portál Doctolib, přes který se ve Francii rezervují termíny očkování. Aplikace v úterý ráno hlásila, že během pondělka se na očkování přihlásilo rekordních 926 tisíc lidí. Až 65 procent nově registrovaných tvoří lidé mladší 35 let.

Agentura Reuters podotýká, že ve Francii je relativně silně zakořeněný odpor proti vakcínám. Potvrzují to čísla z pravidelného dotazování agentury Morning Consult, která mapuje postoje ke covidovým vakcínám v patnácti vybraných zemích. Francie byla minulý týden na třetím místě za Ruskem a Spojenými státy se sedmnácti procenty respondentů, kteří očkování odmítají, zatímco dalších jedenáct procent ve věci projevilo nejistotu.