Nakažených koronavirem do sobotního podvečera přibylo méně než před týdnem

Laboratoře do sobotních 18:00 v Česku odhalily 3942 nově nakažených koronavirem. To je méně než za stejné období minulé soboty. V pátek bylo pozitivních testů 11 549. To je proti čtvrtku pokles zhruba o sedmnáct set případů, proti minulému pátku asi o dva tisíce. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Do bilance obětí přibylo od večerní aktualizace dat dalších 88 úmrtí, celkový počet zemřelých s covidem-19 se tak zvýšil na 4614.

Video Události
video

Události: Covid v Česku

Od březnového začátku epidemie se v České republice koronavirem nakazilo více než čtyři sta tisíc lidí, téměř 230 tisíc z nich se už vyléčilo. Aktuálně v zemi je 173 040 potvrzených případů nemoci, většina s mírným průběhem. V sobotu bylo hospitalizovaných 8 283 lidí.

Podle dat Národního dispečinku intenzivní péče je nyní v českých nemocnicích obsazeno zhruba 60 procent z 2097 lůžek s umělou plicní ventilací (UPV). Na odděleních JIP a ARO je momentálně v zemi více než 4000 lůžek, volná je necelá čtvrtina z nich.

Počet pacientů s covidem-19 od října setrvale stoupal. V posledních třech dnech sice stagnuje. Podle národního koordinátora intenzivní péče Vladimíra Černého je lůžkový systém enormně zatížen, nadále je ovšem schopen pojmout další nemocné.

Rozdíly jsou mezi jednotlivými kraji. Pacienty s covidem-19 přepravují kvůli zatížení tamních nemocnic ze Zlínského kraje, v sobotu sanitky převezly ze Zlína, Uherského Hradiště a Kroměříže pět lidí ve vážném stavu do pražské Fakultní nemocnice v Motole.

V tomto týdnu zemřelo zatím s koronavirem 913 lidí, z toho 239 v úterý, dosud nejvíc za jediný den. Na pátek připadá 110 úmrtí, tyto údaje ale obvykle při dalších aktualizacích ještě stoupají. Od 19. října byl denní počet obětí vždy vyšší než sto.

Podíl pozitivních testů je pořád vysoký

Stále vysoký je podíl pozitivních testů na koronavirus, drží se nad 30 procenty. Ve čtvrtek dosáhl 31,24 procenta a ve středu 34,59 procenta, což je dosud nejvyšší hodnota od začátku epidemie. Laboratoře vyhodnotily od úterý do čtvrtka denně přes 42 tisíc testů. Páteční bilanci testů ministerstvo zveřejní v sobotu vpodvečer.

Ústav zdravotnických informací (ÚZIS) předpovídá za listopad 350 tisíc nakažených, v prosinci 288 tisíc nových případů. Pro výraznější pokles, který by znamenal v prosinci jen zhruba padesát tisíc nakažených, by bylo třeba snížit reprodukci viru ještě o dalších 25 procent. Reprodukční číslo, které uvádí průměrný další počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, je nyní podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška 1,01. Pro zpomalování epidemie je třeba ho snížit pod jedna.

Nejvíc nemocných k počtu obyvatel přibývá na Pelhřimovsku

Nemoc se nyní nejvíce šíří na Pelhřimovsku, kde v uplynulých sedmi dnech zaznamenali 1111 nakažených na sto tisíc obyvatel. Přes tisíc se tento údaj dostal ještě na Vsetínsku a Písecku. Relativně nejlépe na tom je aktuálně Praha s 344 případy na sto tisíc obyvatel v uplynulém týdnu.

Celorepublikový údaj i čísla pro jednotlivé kraje mezi nulou a 100 bude poskytovat připravované rizikové skóre šíření epidemie. Vedle čísel bude vymezeno také barevně na škále od zelené přes žlutou po červenou. Tabulka souvisejících opatření bude hotová do pondělí, bude se používat od následujícího týdne, uvedl v pátek ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Kraje povolaly do nemocnic osm set mediků, 2100 nastoupilo dobrovolně

Kraje povolaly už také do nemocnic, kde chybí personál kvůli covidu-19, dosud téměř osm set mediků. Dalších více než 2100 studentů medicíny z osmi lékařských fakult do zdravotnických zařízení nastoupilo dobrovolně, vyplývá z informací jednotlivých lékařských fakult.

Někteří studenti pomáhají už od jara, potvrdil děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar. Kromě mediků se do pomoci dobrovolně i podle pracovní povinnosti dané krizovým zákonem zapojují také studenti ošetřovatelství nebo sociální práce.

Koordinátor intenzivní lůžkové péče Vladimír Černý opakovaně upozorňuje na to, že právě chybějící personál, nikoliv volná lůžka nebo přístroje, limituje v současné době nejvíc kapacity nemocnic. V nemocnicích je téměř 8300 pacientů s covidem-19 a více než 1100 z nich je ve vážném stavu vyžadujícím intenzivní péči.

Studenti medicíny se mohou do práce v nemocnicích podle zákona zapojit jen jako ošetřovatelé. Většina ve třetím ročníku složí zkoušku z ošetřovatelství, formálně pak mají stejné kompetence až do zakončení studia, přestože by mohli vykonávat odbornější práci.

„Pověřovat studenty činnostmi, které jim formálně nepřísluší, vytváří riziko pro studenty, zařízení i pacienty,“ uvedl ve středu na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví proděkan 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze David Marx. Podle něj je třeba, aby byly kompetence studentů vyšších ročníků lékařských fakult dál upraveny zákonem.

Hořovická nemocnice rozšiřuje kapacity pro pacienty s covidem-19

Nemocnice v Hořovicích na Berounsku začala rozšiřovat kapacity pro pacienty s covidem-19. Zařízení má vyhrazené dvě infekční oddělení pro pacienty se středně těžkým průběhem onemocnění a pro pacienty s velmi těžkým průběhem má rezervovanou i většinu kapacity intenzivních lůžek. Centrální JIP a ARO mají celkem 14 lůžek a nemocnice rozšiřuje kapacity o dalších šest lůžek intenzivní péče v prostorách infekčního oddělení.

„Kapacita lůžek pro covid-19 pozitivní pacienty je tedy nyní padesát lůžek. Z šedesáti procent jsou lůžka obsazená,“ uvedla mluvčí zařízení Petra Horáková.

Hořovická nemocnice patří do AKESO Holdingu Sotiriose Zavalianise, stejně jako nedaleká Rehabilitační nemocnice Beroun. V berounské nemocnici je pro pacienty s covidem-19, kteří vyžadují akutní péči, také vyčleněno infekční oddělení. Jeho kapacita je 40 lůžek, z toho je třetina obsazená. „Reagujeme na aktuální potřeby a snažíme se mít stále dostatek volných lůžek,“ dodala Horáková.

Podnikatelské svazy v sobotu pořádají Den okének k podpoře restaurací

V souvislosti s pandemií koronaviru a vládními opatřeními proti šíření nákazy hrozí podle podnikatelských organizací krach zhruba polovině stravovacích provozů, zavřená je třetina restaurací a práci ztratily tisíce lidí z gastronomie. Podnikatelské svazy tak vyzývají veřejnost, aby v sobotu podpořila své oblíbené restaurace a zašla si k jejich výdejním oknům vyzvednout jídlo. Akci nazvanou Den okének připravily Svaz obchodu a cestovního ruchu, Asociace hotelů a restaurací (AHR) a Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP).

Přímé vyzvednutí jídla podle garanta projektu Moje restaurace AMSP Luboše Kastnera ušetří gatropodnikům minimálně třicet procent z tržby. Podle společnosti Storyous, která dodává do restaurací technologie a pokladní systémy, stravovacím zařízením klesly meziročně tržby o 49 procent, oproti létu pak průměrný pokles denní tržby činí zhruba 55 procent, uvedl ředitel Storyous Igor Třeslín.

„Jsou lidé, kteří deset patnáci i dvacet let pracují v pohostinství a najednou mají zavřenou restauraci. Tito lidé umí dělat gastronomii a nechějí s tím úplně přestat. Tak z toho důvodu jsme rádi, že mohou mít otevřená okénka, byť pokud restaurace prodá například standardně pět set porcí jídla, tak přes okénko jich prodá tak padesát. Ale neuzavře se celá a může se tak ještě nějakým způsobem udržovat v provozu,“ vysvětlil v České televizi prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek důvod, proč je zachování provozu přes okénka důležité.

Připomněl zároveň, že ve stejné situaci se teď ocitají i dodavatelé těchto restaurací, takže je to podle něho taky cesta, jak alespoň částečně zajistit odběr zboží i jim. A dodal, že řadě podniků by pomohlo také odpuštění poplatků za energie.

„Chtěli bychom, aby se Energetický regulační úřad nad touto situací zamyslel a přistoupil k podobnému kroku jako na jaře, aby to neúčtoval,“ uvedl Stárek s tím, že pro mnoho firem jsou to statisíce korun, které za neodebrané energie zaplatí.

Restaurace, bary a kluby jsou zavřené od 14. října. Občerstvení mohou mezi 06:00 a 20:00 prodávat přes výdejní okénka. Opatření by mělo zatím platit do konce nouzového stavu, tedy 20. listopadu.