Téma Gagarinův let do vesmíru

Gagarinův let do vesmíru

Mongolsko bylo pandemickým premiantem, teď se ocitlo v covidové krizi

Mongolsko bylo téměř rok světovým premiantem v boji proti pandemii covidu-19, až do prosince loňského roku tam na tuto nemoc nezemřel jediný člověk. V současné době se ale situace prudce zhoršuje, počty nemocných rychle rostou a zdravotnický systém se dostává na hranici své kapacity. Tamní i světoví experti řeší, kde se stala chyba.

Gagarin zemřel při pádu letadla. Spiklenecké teorie za havárií vidí spory s Brežněvem či dokonce UFO

Jurij Gagarin se jako první člověk podíval do vesmíru a stal se legendou. Zvládl totiž extrémní podmínky letu a dokázal tak, že lidé mohou v kosmu přežít. Jeho život paradoxně ukončil rutinní let v letadle MiG-15UTI nedaleko Moskvy. Při něm se nejspíš vyhnul meteorologické sondě a prudký manévr ve špatném počasí nezvádl. Spolu s ním zahynul na palubě letadla i instuktor Vladimir Serjogin. K havárii nejspíš přispěla chyba meteorologů při předpovědi a také nedbalost řízení letového provozu. Tragická smrt se stala živnou půdou pro rozličné konspirační teorie, podle kterých Gagarina odstranilo vedení Sovětského svazu či americké tajné služby.

S Gagarinem Sověti na chvíli „vyhráli studenou válku“. Sochy má po celém světě, dostal se i na Měsíc

V okamžiku, kdy Jurij Gagarin vyletěl před 60 lety do vesmíru, se stal celosvětovou hvězdou. Jeho 108 minut na oběžné dráze dalo Sovětskému svazu možná největší vítězství studené války, především na kulturní frontě. Kosmonautův obraz pronikl do celého světa bez ohledu na režim, který kde vládl, a například soch mu v průběhu let stále přibývá. Objevil se ale i v komiksech, hudbě a jeho jméno nese také měsíční kráter.

Gagarinův let do vesmíru byl pro propagandu Sovětského svazu „darem z nebes“, pro Američany další potupou

Před šedesáti lety Sověti dobyli „pobřeží vesmíru“. Kosmický let Jurije Gagarina vyvolal v SSSR a na území pod jeho vlivem nadšení, na opačné straně železné opony šok a zděšení. Vesmírné závody mezi Sovětským svazem a USA odstartovaly už v polovině padesátých let minulého století a skončily společným experimentem v letech sedmdesátých.

Jak dostat člověka do vesmíru? Ruská cesta má začátek v bahně Rjazaně

Když 12. dubna 1961 obletěl Jurij Gagarin jako první člověk Zemi, nespadl tento úspěch z nebe – šlo o výsledek nápadů, myšlenek a práce desítek tisíc lidí. Kdo ale Gagarinovi a jeho následovníkům cestu do vesmíru otevřel nejvíc? V případě Ruska bezpochyby vizionářský matematik Konstantin Ciolkovskij.

Gagarin nás všechny pozval do vesmíru

Dvanáctého dubna je to šedesát let od chvíle, kdy člověk poprvé obletěl Zemi. Sovětský kosmonaut Jurij Gagarin otevřel lidstvu úplně nové možnosti, sám za to ale zaplatil nejvyšší cenu.

Z kolchozu do kosmu, z kosmu do učebnic. Gagarin se stal prvním člověkem ve vesmíru

Ve středu 12. dubna 1961 ráno se nad kazašským kosmodromem Bajkonur ozval signál, oznamující všem v doslechu, že začíná nová éra lidstva - éra pilotovaných letů do vesmíru, kterou otevřel sedmadvacetiletý sovětský kosmonaut Jurij Gagarin. Před šedesáti lety se stal prvním z řady 565 pozemšťanů, kteří měli dodnes to štěstí, že mohli vidět modrou planetu z vesmíru.

Gagarin se vznesl do kosmu na plamenech Vostoku. Raketa i kosmická loď byly zázrakem sovětské vědy

První let člověka do vesmíru byl 12. dubna 1961 triumfem sovětské technologie. Vývoj a výroba kosmické lodi Vostok (rusky východ) spojily to nejlepší z mnoha oborů – výsledkem byl robustní stroj, který předběhl svou dobu.

Než se vydala do kosmu první lidská bytost, musely zemřít desítky zvířat

Když se dostal před šedesáti lety do kosmu první člověk, nebyl to skok do neznáma; lidé se o cestu vzhůru snažili stovky let a Gagarinův let byl jen vyvrcholením těchto snah. Na oběžnou dráhu se ale dostal také s dopomocí desítek zvířat, která vesmírné cesty s lidskou posádkou testovala dříve - a zaplatila za to životy.

První člověk ve vesmíru obrazem. Zpráva o Gagarinově letu se rozšířila do celého světa

Před šesti desítkami let se člověk vydal poprvé do vesmíru. Jurij Gagarin provedl historický let 12. dubna 1961. Československá televize tehdy čin popsala jako „největší svátek v dějinách lidstva“. Sovětský kosmonaut se dostal na titulní stránky světových deníků, do éteru rozhlasových stanic i na obrazovky televizí.

Jak probíhal první let člověka do vesmíru

Dne 12. dubna 1961 v 9 hodin a 7 minut moskevského času odstartoval Jurij Gagarin v kosmické lodi Vostok 1 z kosmodromu Bajkonur. V době startu mu bylo 27 let.

Po 57 minutách letu loď dosáhla maximální výšky 327 kilometrů, Gagarin trochu pojedl a napil se. Loď letěla automaticky, kosmonaut v průběhu letu udržoval spojení s řídícím střediskem, zapisoval svá pozorování a pocity. Poté, co obletěl Zemi, po 108 minutách přistál.

Protože místo přistání leželo na západ od kosmodromu Bajkonur, kde Vostok 1 vzlétl do vesmíru, neuskutečnil Gagarin kompletní oblet Země, ale jen částečný.

První Vostok vyletěl do vesmíru před šedesáti lety. Jeho kusy dopadly do USA

Sovětský kosmický program provázelo od začátku přísné utajování, o řadě důležitých kroků, které vedly k letu Jurije Gagarina, se svět dozvěděl až po mnoha letech. Platí to také pro první zkušební let kosmické lodě „Kosmický koráb 1“, jak ho označují ruské zdroje –⁠ nebo Sputnik 4, jak loď pojmenovali na Západě, který odstartoval do vesmíru brzy ráno 15. května 1960. Proběhl bez lidské posádky, Gagarin se pak ve vylepšeném stroji jako první člověk podíval na oběžnou dráhu v dubnu 1961.

Gagarinovi se stala osudnou touha vrátit se k létání. Zemřel před půl stoletím

Sovětský letec Jurij Gagarin získal věčnou slávu v dubnu 1961, když se jako první člověk vypravil do vesmíru. Následujících sedm let strávil hlavně jako maskot svého druhu; mladý usměvavý kosmonaut navštívil mnoho zemí světa, aby zde propagoval sovětské úspěchy,  sny o další cestě do kosmu ale byly marné. Nakonec se mohl vrátit aspoň k létání, které se mu ovšem stalo osudným. Zemřel 27. března 1968 v pouhých 34 letech při leteckém neštěstí.

Gagarin byl prvním člověkem ve vesmíru, příliš kontroly nad letem neměl

Přesně před 55 lety se první člověk podíval do vesmíru. Sedmadvacetiletý sovětský kosmonaut Jurij Gagarin obletěl v lodi Vostok za 108 minut zeměkouli. Let vyvolal mimořádný ohlas nejen v Sovětském svazu, ale na celém světě. Ve vesmírných závodech to bylo pro Moskvu další důležité vítězství. Přesnou repliku Gagarinova přistávacího modulu lodi Vostok představuje od úterý pražské planetárium.

Gagarin zemřel kvůli lajdáctví generálů

Moskva - Jurij Gagarin, první člověk ve vesmíru, nikdy nechyběl v prvních lekcích učebnic ruštiny. Byl idolem dětí a žen a hrdostí sovětského národa a socialistického bloku. Existují o něm filmy, stovky knih a tisíce článků. A přece se některé detaily o jeho životě, a hlavně o jeho smrti, dozvídáme až po desetiletích.

Triumfální nadšení uvítalo Gagarina v Praze

Praha - První zahraniční cesta Jurije Gagarina vedla do Československa - 28. dubna 1961 Praha triumfálně uvítala hrdinu sovětské země. Statisíce lidí v ulicích hlavního města nadšeně zdravily prvního kosmonauta světa. Přinejmenším za posledních padesát let se nikomu jinému nedostalo v Praze tak nadšeného spontánního přivítání, psalo tehdejší Rudé právo. „Ochozy ruzyňského letiště nabyté do posledního místa. Do chvíle, na kterou každý z tisíců přítomných čeká, chyběla ještě hodina. S přibývajícími minutami se valily další zástupy lidí. Už nestačí ochozy – lidská lavina se rozšiřovala na letištní plochu, zabrala schody, obsadila navigační věž. Každý hledal nějaké místečko, odkud by člověk alespoň skulinkou mohl uvidět samotného Jurije Gagarina.“ Tak popisovalo atmosféru tehdejší vydání Rudého práva.

Kolumbus vesmíru či nebeský reportér – tak překřtili Gagarina

Praha - Prožíváme opravdu historickou epochu dějin lidstva. Zpráva „sovětský člověk navštívil vesmír“ v několika vteřinách obletěla Zemi. „Sen lidstva se stal skutečností – rozvoj socialistické vědy přináší neomezené možnosti k ovládnutí přírodních sil.“ Tak znělo záhlaví deníku Rudé právo o den později. Součástí tehdejšího zpravodajství byla i výzva sovětského lidu k ostatním národům světa – „přichází ke všem národům světa s otevřeným srdcem, s výzvou k opravdu mírové a přátelské spolupráci.“

Stačilo 108 minut a z Gagarina je světová celebrita

Moskva - „V Sovětském svazu byla 12. dubna 1961 vypuštěna na oběžnou dráhu kolem Země první kosmická loď Vostok s člověkem na palubě. Kosmonautem pilotem kosmické lodi Vostok je občan Svazu sovětských socialistických republik letec major Jurij Alexejevič Gagarin.“ Tak zní první věty zprávy sovětského TASS, která o cestě prvního člověka do vesmíru informovala celý svět krátce po startu Jurije Gagarina ve středu 12. dubna 1961 dopoledne. V Československu tuto zprávu jako první přinesl deník Rudé právo ve svém zvláštním vydání, které vyšlo již krátce po poledni, ve 12:30 hodin. Za 108 minut jeho kosmického letu se ze sedmadvacetiletého neznámého ruského pilota stala největší světová celebrita své doby.