Přepínání na nový vysílací standard pokračuje. Vypínání DVB-T se teď dotkne Plzeňského kraje

Přechod pozemního terestrického vysílání televizních programů na nový standard DVB-T2 se dotýká dalších oblastí. Podle schváleného harmonogramu probíhá vypínání starého standardu, teď to čeká komerční stanice v Plzeňském kraji.

Televizní vysílač Krašov
Zdroj: ČTK Autor: Miroslav Chaloupka

V pondělí 2. března skončí stávající DVB-T vysílání programů komerčních televizních stanic skupin Nova, Prima a TV Barrandov v multiplexu 2 z vysílačů Plzeň-Krašov a Domažlice - Vraní vrch.

Minule ukončilo DVB-T vysílání programů komerčních televizních stanic skupin Nova, Prima a TV Barrandov v multiplexu 2 z vysílačů České Budějovice - Kleť a Vimperk - Mařský vrch 13. února a minutu před půlnocí 19. února byly vypnuty zbývající kanály komerčních televizních stanic, které byly v multiplexu 3.

V ranních hodinách 20. února se spustilo televizní vysílání ve standardu DVB-T2 v nových finálních multiplexech 22 a 23 pro všechny komerční televizní stanice na jihu Čech a také finální vysílání České televize v multiplexu 21. Stávající DVB-T vysílání České televize se na těchto vysílačích vypne až 19. března.

Této změně předcházelo ve středu 12. února vypnutí programů České televize v mutliplexu 1 na západě země, konkrétně z vysílačů Jáchymov a Cheb. Týkalo se i dokrývačů Aš, Kraslice, Loket, Mariánské Lázně, Karlovy Vary, Rotava, Železná Ruda a Zaječov. V této oblasti se pak ještě 16. března vypne i vysílání komerčních televizních stanic.

Stále lze žádat o dotace

Z krajských zařízení se na zmíněný přechod v Karlovarském kraji musely připravit zejména domovy pro seniory nebo zdravotně postižené. Ty budou ale podle Veroniky Svobodové z tiskového odboru krajského úřadu na výměnu televizní techniky čerpat ještě dotace z nabízeného programu ministerstva průmyslu a obchodu.

„Rada bude schvalovat vyhlášení dotačního programu na vybavení pobytových sociálních služeb v souvislosti s přechodem na vysílací standard DVB-T2. Sběr žádostí se předpokládá od 17. března. O dotace z krajského programu mohou zažádat domovy, které si již zařízení a televize pořídily, a to v době od 1. září,“ doplnila Svobodová. 

V úterý 4. února už vypnuly multiplex 1 v DVB-T vysílače pokrývající další západní části republiky – Plzeň a Domažlice, s místními převaděči Nýrsko, Kdyně, Nemanice, Rakovník a Rokycany. A ve čtvrtek 30. ledna proběhlo vypnutí v Ústí nad Labem a Chomutově s dokrývači v Ústí nad Labem, Děčíně, Desné-Příchovicích, Jindřichovicích pod Smrkem, Šluknově a Velkém Šenově.

Multiplexy se soukromými stanicemi následují většinou v regionech později. V Praze a okolí například začal přechod na DVB-T2 koncem loňského listopadu s českotelevizními kanály, komerční stanice pak následovaly v lednu.

Už dříve začalo vysílání v DVB-T2 v takzvaných přechodových sítích souběžně s DVB-T. Po skončení první generace digitálního televizního vysílání se přechodové sítě nového standardu mění na finální. 

Vysílání v DVB-T2 je státem garantováno nejméně do roku 2030

Poslední DVB-T vysílače budou vypnuty do konce června 2020, kdy bude televizní pásmo 700 MHz uvolněno pro nové mobilní sítě 5G. Jde o celoevropský proces. Týká se to ovšem jenom těch, kteří televizní obsah přijímají přes anténu. Kdo používá kabelovou, satelitní nebo internetovou televizi, by neměl nic řešit.

Pozemní televizní vysílání pokrývá svým signálem více než 99 procent domácností v Česku a pozemní televize je pro diváky jedinou bezplatnou platformou. Tento způsob sledování televize využívá v Česku téměř 60 procent domácností. Kmitočty pro pozemní televizní vysílání v DVB-T2 jsou státem garantovány nejméně do roku 2030.

Kvůli novému standardu DVB-T2 musí mít lidé televizor, který formát podporuje, nebo si musí pořídit například set-top box, pokud chtějí pozemní signál dál přijímat.

Těm, kteří mají k přeladění dotazy, nabízí Česká televize informační servis na svých webových stránkách www.digict.cz nebo na telefonním čísle 2 6113 6113.