Každý týden létá studovat do Londýna. Mezitím mladý Čech zkoumá „obraz" mozkových vln

Někdo do školy dojíždí, čtyřiadvacetiletý Jakub Jílek do školy létá. Aby mohl studovat prestižní londýnskou univerzitu UCL, nalétal týdně přes dva tisíce kilometrů. Budoucí vědec studuje obor kognitivní vědy a vědy o rozhodování. Po nesnadném studiu chce prý pomáhat lidem. V Česku už teď po boku lékařských kapacit rozvíjí metodu zvanou EEG Neurofeedback. Ta pomáhá pacientům s epilepsií nebo třeba ADHD syndromem.

Náklady ročního studia na University College London čítají v přepočtu statisíce korun. Na ubytování zatím Jakub Jílek neměl, přesto studoval prezenčně. „Většina rodinných úspor padla na dojíždění, ale i tak jsem srazil náklady asi na šestinu,“ řekl.

Jako český student magisterského studia nemá v Británii nárok na půjčku ani na stipendium, a tak si zarezervoval letenky na rok dopředu a jednou týdně vyrážel z Pardubic, kde bydlí, do Londýna. „Jeden den letím, přespím v hostelu kousek od univerzity, protože to je nejlevnější možné ubytování. Druhý den jsem od rána do večera ve škole, kde musím být po cestě připraven diskutovat a mít načteno. Večer letím domů, vrátím se někdy v noci,“ popisuje Jakub své cesty za vzděláním.

Video 168 hodin
video

Létající student

Cestování je podle něj náročné fyzicky i psychicky, obdoba jeho londýnského oboru však v Česku neexistuje. „Je to vlastně taková směsice několika oborů dohromady. Zahrnuje psychologii, neurovědu i programování. Hlavně dává možnost navázat kontakty a diskutovat o problematice svého předmětu s těmi nejlepšími výzkumníky v oboru,“ vysvětluje Jakub Jílek volbu univerzity. Mezi absolventy a profesory prestižní UCL je už na 30 laureátů Nobelovy ceny. Mezi nimi i slavný český fyzikální chemik, objevitel a zakladatel polarografie Jaroslav Heyrovský.

Mezi průkopníky EEG Neurofeedbacku

Výsledky svého snažení vidí Jakub Jílek už teď. V polovině magisterského studia se stal plnohodnotným členem českého institutu, kde po boku lékařských a vědeckých kapacit pomáhá lidem s psychickými nebo neurologickými problémy. „Věděl jsem, že je brilantní. Díky tomu, že rozumí softwaru, našel nové postupy, objevil skrytá zákoutí, na která jsem ani já nepřišel,“ říká o Jakubovi klinický psycholog a průkopník EEG Neurofeedbacku v ČR Jiří Tyl.

Při metodě Neurofeedbacku snímač EEG zachycuje mozkové vlny a předává je počítači. Ten je vyhodnocuje a zajišťuje takzvaný feedback – zpětnou vazbu. Jakub tak pomáhá pacientům s epilepsií, ADHD syndromem, migrénami, depresemi nebo třeba s dětskou mozkovou obrnou.

Průkopníci metody v Česku do Jakuba vkládají obrovské naděje. „Protože my, stará garda, jsme už příliš zkostnatělí. Domníváme se, že řada věcí není možná. Že není možná inovace, protože je to proti pravidlům, co jsme si udělali. Do jisté míry jsou tato pravidla špatná. Mladí často něco objeví právě proto, že neví, že se takhle uvažovat nesmí. Od Kuby čekáme právě tuto mladickou inovaci,“ říká Josef Faber, neurolog a další z průkopníků EEG Neurofeedbacku v ČR.

Jakub zatím létal letadlem každý týden za vlastní peníze. Teď se situace změní. V minulém týdnu získal stipendium z nadace Zdeňka Bakaly ve výši 13 tisíc liber, v přepočtu asi 400 tisíc korun. Konečně tak bude mít dostatek finančních prostředků, aby se mohl nastěhovat do Londýna. Po ukončení studií se plánuje vrátit do České republiky. Na místní podmínky si nestěžuje a říká, že co tu není, musíme vytvořit.