Je to levota? V pořádku, leváci slaví svůj svátek

Přivázat levou ruku za záda a učit se psát pravou rukou, i když je nemotornější – s takovým jednáním se dnes sice leváci již nesetkávají, ale přesto každý den poznávají, že jsou menšinou v pravorukém světě. Levák je asi každý desátý člověk, přinejmenším v Česku, kde odhady hovoří o milionu levorukých lidí. Ve světě jich je podle Mezinárodní asociace leváků více, asi čtrnáct až patnáct procent. Ti všichni si každoročně 13. srpna připomínají světový den leváků.

K nejvlivnějším levákům světa patří americký prezident Barack Obama

Zdroj: ČTK/AP Autor: Pablo Martinez Monsivais

Být levákem není nic problematického ani špatného, ačkoli se lidé, kteří mají dominantní levou stranu těla setkávají s některými problémy. Ty však blednou ve srovnání s minulostí, kdy se museli přeučovat na praváky, což jim působilo psychické problémy – koktání, poruchy psaní, neobratnost, neklid či změny v chování. V Československu byla „práva leváků“ uznána v roce 1967 tedy o devět let dříve, než Mezinárodní asociace leváků (Left-handers International) vyhlásila první den leváků.

„Dnes už víme, že lateralita (dominance pravé či levé strany) je vrozená a pravděpodobně i do jisté míry dědičná. Dále souvisí s hladinou hormonů v těle matky při vývoji plodu, případně i s komplikacemi při porodu,“ přiblížil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ladislav Šticha.

Jak upozorňuje Klub mezinárodního dne leváků, zásadní problémy, na které lidé s levou dominantní polovinou těla v minulosti naráželi, souvisel především s vírou. Bible totiž píše o posvátnosti pravé ruky, například žalm 118 se zmiňuje o moci a velikosti Hospodinovy pravice. Levá strana naproti tomu bývala spojována se zlem a ďáblem.

Ačkoli David Cameron na snímku z roku 2012 gestikuluje pravou rukou, je levák stejně jako Martina Navrátilová, s níž rozpráví.

Zdroj: Reuters
Autor: Olivia Harris

Perzekuce je sice minulostí. Ale tím, že jsou leváci stále jen menšinou, která žije mezi 85 až 90 procenty lidí s dominantní pravou stranou, setkávají se i dnes s problémy, které pro praváky neexistují. První nastává již ve škole, když se učí psát. Mohou si totiž díky úchopu pera snáze znečistit rukáv od inkoustu. Potíže představuje i používání kuchyňských nástrojů nebo hra na některé hudební nástroje. Zapomenout ostatně nelze ani na počítače, kde jsou například ergonomické myši zpravidla konstruovány pro praváky.

Na druhé straně peníze dokážou vše, a tak výrobci nezapomínají ani na deset procent svých zákazníků. „Trh nabízí stále bohatší nabídku nástrojů pro levoruké – od ořezávátek, pravítek a nůžek až po vývrtky či škrabky na brambory. 'Levorukou' variantu dnes nabízejí už i zahradnické nebo hudební nástroje,“ podotkl mluvčí.

Trojúhelník pro leváky a pro praváky

Zdroj: ČTK
Autor: Josef Horázný, Martin Štěrba

Ačkoli domácnost, kde žijí leváci i praváci může takto mít vyšší náklady, leváci to často dokáží vynahradit, a to možná i snáze než praváci. Empirické výzkumy naznačují, že jsou leváci inteligentnější, kreativnější, mají lepší paměť i nadání pro matematiku.