Vědci zvou na Týden mozku. Vysvětlí poruchy spánku i vliv konopí

Čeští vědci představili program projektu Týden mozku, který začne příští pondělí. Zaměří se na poruchy spánku, epilepsii či současné duševní poruchy. Odborníci vysvětlí, jak důležitý je sedmihodinový spánek a co všechno může způsobit kouření marihuany.

Ilustrační snímek
Zdroj: WAVEBREAK Autor: ČTK

Na přednáškách se posluchači dozvědí o nejnovějších trendech ve výzkumu mozku a neurovědách, jimž se věnuje až 65 procent světového lékařského výzkumu.

Osmnáctý ročník začne v pondělí 14. a potrvá do pátku 18. března. Koná se v hlavním sídle Akademie věd na Národní třídě v centru Prahy. Některé přednášky jsou už plné, v 90 procentech je podle pořadatelů navštěvují studenti.

Na Týdnu mozku se představí 14 předních českých odborníků, kteří se věnují základnímu výzkumu a působí i v klinické praxi. Přednášet budou o nejnovějších postupech v neurochirurgii a srozumitelnou formou vysvětlí, jak mozek funguje i co ho ovlivňuje.

Odborníci: Marihuana není rekreační droga

Například konopí působí při určitých onemocněních, která se projevují bolestí. Má ale také negativní účinky, protože jde o návykovou látku. „Podle nejnovějších názorů by se marihuana neměla jako rekreační droga vůbec používat, zatímco mezi našimi šestnáctiletými gymnazisty s ní má zkušenost asi 60 procent. To je špatně,“ řekl předseda České lékařské akademie Richard Rokyta. Konopí může způsobit i třeba srdeční arytmii, snižuje tlak a vyvolává příznaky podobné mrtvici.

Velký pokrok v neurovědách nastal v posledních 20 letech díky novým metodám, které ukázaly, jak vypadají funkce mozku a jeho závažná onemocnění. „Vědci budou představovat i otázky řešení problémů epilepsie, hluboké mozkové stimulace při některých neurologických chorobách nebo praktická řešení problémů se spánkem,“ uvedl předseda České společnosti pro neurovědy Josef Syka. Posluchači se na závěr přednášky mohou zeptat i na praktické dopady nemoci, kterou třeba trpí jejich blízcí.

Loni navštívilo přednášky na 1800 posluchačů. Podobné akce se tradičně v březnu pořádají na evropském i americkém kontinentu. Týden mozku vznikl původně proto, aby byla veřejnost informována o výzkumu mozku. Za dva roky má oslavit jubileum, vědci proto uvažují o rozšíření programu.