Dovolené brzy zdraží, prodražit se mohou i předplacené zájezdy

Praha – Díky nedávnému období silné koruny není výjimkou týdenní dovolená v Chorvatsku s polopenzí za tři a půl tisíce korun nebo na exotickém Mauriciu za 30 tisíc. Cestovní kanceláře ale varují, že je třeba si letos s nákupem pospíšit. Brzy na trh s dovolenými dopadne propad kurzu koruny a ceny vyletí nahoru, varují agentury. Společnosti Čedok a Fischer shodně uvedly, že jejich dovolené zdraží od 1. března.

„Zdražení může dosáhnout 15 až 20 %,“ specifikoval míru vzrůstu cen za zájezdy Dan Plovajko z cestovní kanceláře Fischer. Ne všude ale pomůže včasný nákup dovolené.

Pokud jim cestovní kancelář katalogové ceny negarantuje a koruna bude dál výrazně oslabovat, mohou očekávat dodatečné zdražení. „Nevím, jestli nebudeme muset přikročit ke zdražení zájezdů, v tuto chvíli o tom neuvažujeme,“ uvedla marketingová ředitelka společnosti FIROtour Pavlína Pešová.

Cestovní kanceláře se ale o příjmy bát nemusí. Češi zájezdy i v době krize nakupují víc a stále častěji volí luxusní dovolenou a netradiční vyžití. „Mezi takové perličky patří třeba potápění se žraloky v Jihoafrické republice, pak například pronájem vil na opuštěných ostrovech,“ přiblížil marketingový ředitel firmy Čedok Tomáš Brejcha.