Ze sousedních zemí jsou pohonné hmoty levnější jen v Polsku

Praha - Při cestování do sousedních zemí vyjde tuzemské řidiče tankování pohonných hmot levněji pouze v Polsku. Litr benzinu tam ve druhém červnovém týdnu stál v přepočtu o dvě koruny méně než v Česku, nafta až o 4,5 koruny. Naopak na německých čerpacích stanicích byla cena Naturalu 95 skoro o osm korun vyšší. V Rakousku a na Slovensku je benzin dražší zhruba o dvě koruny, vyplývá z údajů německých webových stránek clever tanken a německého ústředního autoklubu. V současné době je v ČR litr Naturalu 95 k mání za 27,30 koruny.

Nafta vyjde v tuzemsku na 25,71 koruny za litr. Majitelé slovenských pump nabízejí litr nafty asi o tři koruny dráž. U německých pump jsou ceny vyšší o 2,6 koruny a v Rakousku o 26 haléřů.

Při cestě na dovolenou si budou muset čeští řidiči připlatit například v Itálii. Litr benzinu je tam o více než šest korun dražší než v Česku. Nafta stojí o tři koruny více. Počkat na dočerpání paliva se ale vyplatí řidičům směřujícím do Chorvatska. Místní pumpy nabízejí Natural 95 i naftu v přepočtu asi o dvě koruny levněji. Nejdražší benzin je v Nizozemí, kde litr vyjde na více než 37 korun. Vyšší ceny panují i v Norsku, kde motoristé platí za litr benzinu i nafty v přepočtu více než 35 korun. Cenově nejpřijatelnější jsou ceny u ruských čerpacích stanic, kde motoristé pořídí litr benzinu i nafty za méně než 13 korun.

Ceny pohonných hmot u zahraničních i tuzemských čerpacích stanic v posledních týdnech rostly a dostaly se na nejvyšší úroveň od počátku roku. Cena americké lehké ropy se totiž ke konci týdne dostala na osmiměsíční maximum nad 73 dolary za barel. Pokud by cena černého zlata pokračovala i nadále v růstu, projevilo by se to zřejmě již během prázdnin také u tuzemských čerpacích stanic. Podle analytika společnosti Colosseum Petra Čermáka by tak mohla cena litru paliva prorazit 30korunovou hranici.

Dopravní zácpy
Dopravní zácpy