V Itálii budou od konce června dočasné hraniční kontroly

Řím - Itálie zavede od 28. června do 15. července hraniční kontroly. Původně chtěla začít s kontrolami už 18. června. Důvodem je konání summitu sedmi nejvyspělejších zemí a Ruska (G8), který se uskuteční ve středoitalském městě Aquila. Podle italského ministra vnitra Roberta Maroniho tak chce Itálie zabránit vstupu násilným odpůrcům podobných summitů. Podobná opatření přijaly i jiné země při stejných příležitostech. Cestující musí mít s sebou platný cestovní doklad, tak jak před vstupem Česka do Schengenu. Opatření bude platit pro letiště a stejně tak i na silničních a železničních přechodech.

„Toto opatření tak přichází právě v nejméně vhodnou dobu na začátku letních prázdnin,“ uvedl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Summit G8 se koná 8. až 10. července v Aquile, kterou postihlo 6. dubna silné zemětřesení. Původně se měl konat na středomořském ostrově La Maddalena u Sardinie. Italský premiér Silvio Berlusconi ale navrhl, aby byl přemístěn do Aquily, správního střediska těžce zasaženého kraje, kde pořádání tak významné akce umožní oživit ekonomiku.

Video Telefonát Vědunky Lunardi
video

Telefonát Vědunky Lunardi

Vrcholné schůzky G8 v minulých letech často provázely masové demonstrace odpůrců globalizace. Italské úřady tak podle svých dřívějších vyjádření chtějí na hranicích zamezit příjezdům násilníků.