Říp a okolní kraj lákají k výletům: navštivte zámek, galerii či lázně

Roudnice nad Labem - Rovinatý kraj okolo Roudnice nad Labem je ideální pro cyklistické výlety. Krajina pod Řípem a samotná hora Říp s rotundou sv. Jiří a Vojtěcha jsou význačnými a symbolickými místy české země. Roudnice nad Labem jako výchozí bod je navíc velice dobře dostupná vlakem. Leží totiž na hlavní trati Praha – Ústí nad Labem. Přímo v Roudnici je také k nalezení několik zajímavých cílů, například zámek, románský hrad a kapucínský klášter a dále Galerie moderního umění v zámecké jízdárně, Podřipské muzeum nebo funkcionalistická rozhledna z meziválečné doby od architekta Otakara Štěpánka.

Dominantou kraje je Říp. Nad rovinou se tyčí 456 metrů nad mořem hora, na kterou podle pověsti vystoupil praotec Čech se svou družinou. Říp patří mezi základní symboly české státnosti. Na samém vrcholu stojí románská rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha.
Po sestupu z Řípu se nabízí návštěva Lázní Mšené. Jsou zaměřené na pohybové ústrojí a nabízejí třeba slatinné zábaly. Dalším cílem cesty se určitě může stát vodní hrad Budyně v Budyni nad Ohří. Stojí na místě tvrze ze 13. století obehnané vodním příkopem.
/*json*/{"map":{"lat":50.3864680174,"lng":14.2897796631,"zoom":14,"mapTypeId":"satellite"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/