Pražané si mohou vyrazit na piknik do lesa

Praha - Pravý piknik ve městě si mohou Pražané dopřát po vzoru obyvatel New Yorku nebo Bratislavy. Grilovat nebo opékat špekáčky mohou v lese u ohniště, které pro ně zřídil pražský magistrát. V rámci Projektu čisté a zelené Prahy, Pro zdravé město vznikne v hlavním městě 14 piknikových míst, z toho devět s možností rozdělávání ohně. První bylo otevřeno v Kunratickém lese a další budou postupně přibývat. Místa pro piknik budou speciálně označena cedulí s nápisem Piknikové místo, jejíž součástí bude i návštěvní řád. Do konce září by měla být dostupná ohniště na všech místech vymezených pro pikniky. Návštěvníci piknikových míst se však musí řídit návštěvním řádem, který mimo jiné obsahuje informace, za jakých podmínek je možné v ohništi rozdělávat oheň.

Zdroj: www.cistapraha.cz Autor: Projekt čisté a zelené Prahy, Pro zdravé město

„Návštěvnost lesů je značná. Zákon však zakazuje rozdělávání ohňů. Zjistili jsme však, že je to možné na základě výjimky, a ve spolupráci s magistrátem vytypovali místa, kde se ohniště budou vytvářet,“ uvedl ředitel Lesů hlavního města Prahy Václav Kroutil.

Podle něj zájemci budou moci na piknikových místech provozovat libovolné aktivity za podmínky, že po sobě uklidí. „Ohniště bude dostupné od 8:00 do 23:00 hodin. V nočních hodinách je rozdělávání ohně zakázáno, aby také zvěř měla klid. Oheň se musí uhasit pískem nebo vodou. Místa jsou vybírána tak, aby se k nim pohodlně dostali i hasiči,“ vysvětlil Kroutil. Ke standardnímu vybavení nových rekreačních míst bude mimo ohniště obloženého kameny patřit také dřevěný stůl s lavicemi, altánek a odpadkové koše. Postupně budou místa vybavena i mobilními toaletami. Připravené bude také dřevo. Zájemci si je ale mohou donést i z lesa. Zakázána není ani konzumace alkoholu v přiměřeném množství.

„Pražané v průzkumu veřejného mínění uvedli, že jim pikniková místa v lesích chybí. Proto reagujeme na jejich požadavky a budování piknikových míst jsme zařadili do Projektu čisté a zelené Prahy, Pro zdravé město,“ uvedl pražský primátor Pavel Bém.

Užívat si přírody budou moci návštěvníci mimo jiné v Ďáblickém háji, Hloubětíně, Hostivaři, Prokopském údolí, Chuchelském háji, v Řepích nebo v Divoké Šárce. Zřízení jednoho piknikového místa přijde zhruba na 20 000 korun.

Na internetových stránkách Projektu čisté a zelené Prahy, Pro zdravé město je ke stažení mapa s vyznačenými piknikovými místy.