La Norma – Alpy za rozumný peníz a bez front

Zdají se vám české sjezdovky přeplněné a krátké? Nebo se jen chcete před kolegy v práci pochlubit tím, že jste si konečně dopřáli dovolenou v Alpách, ale přitom ve vaší peněžence není zrovna dost peněz na to, abyste si mohli dopřát dovolenou v některém z luxusních a známých rakouských středisek, jako je třeba Sölden nebo Kaprun? Právě vám by se mohla zamlouvat některá menší francouzská střediska. Jedním z nich je i La Norma ukrytá na francouzsko-italském pomezí v srdci Savojských Alp v údolí Maurienne.

O Francouzích se mnohdy říká, že na rozdíl od Rakušanů o úpravu svých lyžařských areálů příliš nedbají. Sjezdovky podle zlých jazyků rolbují jen obden a mají zastaralé lanovky. Tomu druhému je zvláště v malých francouzských střediscích třeba dát za pravdu, to první je alespoň podle mých bohatých zkušeností s francouzskými skiareály spíše pomluva. Oproti často přeplněným rakouským lyžařským střediskům ale mají ta menší francouzská, mezi která patří i La Norma, jednu neskonalou výhodu – zůstávají stranou zájmu lyžařů, a tak i když jsou lanovky možná o malinko pomalejší, rozhodně nebudete stát dlouhé fronty a lyžařský zážitek si na vcelku volných sjezdovkách vychutnáte dosyta.

Většina apartmánů přímo u vleku

La Norma nepatří k nijak rozlehlým lyžařským střediskům. Ubytovací rezidence by se daly takřka spočítat na prstech. V půloblouku se krčí přímo pod svahem, který obepíná 65 kilometrů sjezdovek. Půloblouk je velice praktický – většina rezidencí není dál než nějakých dvě stě, tři sta metrů od vleku. Cestou na sjezdovku se tak rozhodně neunavíte. Prostě jen vstanete, obujete lyžáky a hurá na sjezdovku. Při dobrých sněhových podmínkách a vhodném umístění hotelu se pak vrátíte na lyžích bez toho, abyste svá pečlivě udržovaná prkýnka museli zouvat a poponášet.

Podrobný plán skiareálu najdete na webových stránkách střediska.


Lyžařské středisko La Norma nabízí 2 černé, 11 červených, 7 modrých a 7 zelených sjezdovek. Na své si tak přijdou lyžaři všech úrovní. Navíc v La Normě na rozdíl od jiných skiareálů není striktní zákaz lyžování mimo sjezdovky, a tak si tu mohou bez starosti užít i milovníci free-ridu. Sjezdovky, jak je to obvyklé i jinde v alpských střediscích, na sebe plynule navazují, a tak si zdatní lyžaři mohou vychutnat jízdu, při které zdolají převýšení kolem 1 400 metrů.

La Norma se rozprostírá na severním svahu, a tak je tu o něco méně sluníčka. I tak se při slunečném počasí zcela jistě opálíte. A pokud byste měli sluníčka málo, skipas pro La Normu platí i pro středisko Aussois na protější straně údolí. Dojet se tam dá pohodlně skibusem, sjezdovky jsou tam sice o něco plnější než v La Normě, zato sluníčka je víc. To má samozřejmě své výhody i nevýhody. Zatímco v La Normě se mnohdy lyžuje až do dubna, bílá sněhová skvrna nad Aussois se obvykle povážlivě zmenšuje už v první polovině března.

Aussois
Zdroj: ČT24
Autor: Alžběta Vejvodová

A noční vyžití? Ujde to

La Norma patří k menším lyžařským střediskům. To má sice své výhody v podobě menšího přetlaku na sjezdovkách a takřka neexistujících front na vleky, avšak nejspíš to nepotěší milovníky velkých přeplněných diskoték a klubů. Pokud chcete kromě lyžování vyrážet i na dlouhé noční tahy, asi pro vás La Norma nebude zrovna ideálním střediskem. Přesto se snaží vyjít vstříc i milovníkům tance. Přímo na náměstíčku v centru La Normy najdete diskoklub, jednou, dvakrát do týdne se tančí i v rozličných hospůdkách.

Jednou za týden – vždy v úterý – si můžete večer zpříjemnit také nočním lyžováním, při kterém místní radnice obvykle podává svařené víno zdarma. Jednou týdně je možné lanovkou vyrazit v podvečer také na Mélezet, kde si můžete vychutnat večeři s výhledem do zasněženého nočního údolí.

Jazykové bariéry se bát nemusíte

Francouzi sice nepatří zrovna k polyglotům, protože je ale La Norma hojně vyhledávaná českými turisty, v obchodě narazíte na české popisky u uzenin a obsluha vás překvapí sice lámanou – ale češtinou. V restauraci sice budete muset vystačit s anglickým jídelním lístkem, vyhlášené francouzské speciality, jako je Raclette nebo fondue, se ale stejně do češtiny nepřekládají.

A bát se nemusíte ani dlouhé cesty autem. Řada cestovních kanceláří nabízí pobyt v malých francouzských střediscích i s dopravou autobusem. Odpoledne tak usednete do autobusu ještě v české kotlině, druhý den ráno už můžete nazout lyže a vyrazit na sjezdovku na strmém úbočí alpských kopců s nádherným výhledem do hlubokých údolí.