Vědci jsou na stopě antikoncepční pilulky pro muže

Edinburgh - Vědci zřejmě budou schopni vyvinout antikoncepční pilulku pro muže. Odborníci z Edinburghu totiž identifikovali gen zásadní pro produkci zdravých spermií. Pokus na myši prokázal, že gen nazvaný Katnal1 je důležitý především pro konečnou fázi produkce spermií. Autoři studie z Plos Genetics pak říkají, že přípravek, který naruší Katnal1, by mohl fungovat jako antikoncepce.

Vědci z Centra reprodukčního zdraví na univerzitě v Edinburghu zkoumali příčiny mužské neplodnosti. Náhodně měnili genetický kód u myší a sledovali, která z nich je neplodná. Sledovali pak mutace, které vedou k neplodnosti, což je dovedlo ke genu Katnal1. „Pokud najdeme způsob, jak se na tento gen zaměřit, mohli bychom pak vyvinout nehormonální antikoncepci,“ říká Lee Smith z edinburghské univerzity.

Vědci tedy doufají, že se jim podaří přijít na to, jak zastavit produkci spermií, aniž by to mělo nějaké nežádoucí či nevratné následky. Taková antikoncepce pro muže je přitom jakýmsi „Svatým grálem“, který odborníci hledají mnoho let. Allan Pacey z Univerzity v Sheffieldu říká: „Gen popsaný odborníky z Edinburghu vypadá jako skvělá možnost pro novou mužskou antikoncepci, současně to ale umožňuje zaměřit se na to, proč jsou někteří muži neplodní a proč jejich spermie nefungují, jak mají.“