Teplé moře, památky i lyžování – to vše nabízí Sicílie

Palermo – Sicílie je největším ostrovem Středomoří. I když nabízí teplé moře a zároveň množství památek, zůstává turisty stále spíše opomíjena. Není divu, dovolená třeba v Chorvatsku stále vyjde mnohem levněji. Avšak pokud na Sicílii vyrazíte jen sami bez cestovní kanceláře, nevyjde dovolená na ostrově za až tak draho a zcela jistě si přijdete na své. Vyrazit na Sicílii přitom můžete takřka celoročně. Jaro je nejvhodnější k objevování historie ostrova, v létě si nejlépe vychutnáte tamní teplé moře a, světe div se, v zimě si můžete na úbočí Etny klidně zalyžovat.

Sicílie – ostrov plný památek

Pokud patříte k milovníkům památek a poznávací turistiky, pak pro vás bude nejvhodnější vyrazit na Sicílii v období od dubna do června, kdy ostrov ještě tolik nespaluje žhavé středomořské slunce. Sicílie byla v minulosti ostrovem, kde to žilo. Najdete zde množství antických i arabských památek. A taky spoustu křesťanských kostelů.

Na své pouti po Sicílii byste zcela jistě neměli opomenout navštívit Palermo. Prastaré město leží na severním pobřeží Sicílie přivrácené k Tyrhénskému moři. Historické skvosty se v něm snoubí s těmi přírodními. Město překvapí svou polohou v malebné zátoce na úbočí hory. Palermo založili v 8. století před Kristem Féničané, avšak jméno mu dali staří Řekové. Dnes je město přitažlivé hlavně díky směsici orientálních a evropských vlivů.

San Giovanni degli Eremiti
San Giovanni degli Eremiti

Palermo je bez nadsázky městem kostelů. Mezi nejznámější památky kombinující křesťanský a arabský styl patří například kostel San Giovanni degli Eremiti. Ten se kromě nezvyklé architektury chlubí i pěticí červených kopulí. Obklopuje ho zahrada s exotickými rostlinami. Za návštěvu ale zcela jistě stojí i palermská katedrála. I ta překvapí směsicí různých architektonických stylů. Není divu, její stavba probíhala dlouhá staletí, poslední prvky byly přidány v 18. století.

Pokud chcete obdivovat především antické památky, měli byste navštívit Syrakusy. Najdete zde například řecké divadlo, které se řadí k největším antickým divadlům na světě. Antické kořeny má i křesťanský dóm. Vznikl přestavbou původního Athénina chrámu pocházejícího z 5. století před Kristem.

  • Syrakusy
    Syrakusy zdroj: Wikipedia
  • Antické divadlo v Syrakusách
    Antické divadlo v Syrakusách autor: Victoria from London, zdroj: Wikipedia

Syrakusy jsou ale významné hlavně díky svému rodákovi – Archimédovi. Tento významný matematik, fyzik a astronom se ve městě narodil roku 287 před Kristem. V době obležení města Římany konstruoval obranné válečné metací stroje a snažil se vymyslet takovou soustavu zrcadel a čoček, aby pomocí jejich paprsků bylo možné zapálit římské lodě. Římané ovšem i přesto nakonec město dobyli, avšak až po dvou letech obléhání.

Ideální místo pro koupání

Sicílie ovšem neláká pouze k poznávací turistice, zcela jistě potěší i milovníky koupání a slunečního svitu. Na největším středomořském ostrově slunce za rok svítí přes 2 tisíce hodin, a to ho řadí k nejslunečnějším místům Evropy. V létě vás sluneční paprsky budou hřát přes 10 hodin denně.

Video Na cestách
video

Na cestách

Léta na ostrově jsou totiž velmi teplá. Od června do září teplota přes den často míří nad hranici 30 stupňů, a pokud se vypravíte mimo dosah mořské brízy, může být i 35. Noci jsou vesměs tropické, teploty často zůstanou nad dvacítkou, i když ve vnitrozemí jsou rozdíly teploty mezi dnem a nocí poněkud větší než na pobřežích. Azurově zbarvená moře, která omývají břehy ostrova, se v létě prohřejí obvykle k 26 stupňům, v některých zátokách to může být ještě víc.

Lyžování s výhledem na moře

Málokdo ví, že na Sicílii se dá v zimě zavítat také na lyže. Milovníky zimních radovánek lákají svahy Etny. Díky vysoké nadmořské výšce tu většina zimních srážek padá jako sníh. Sněžit sice může i dole u pobřeží Středozemního moře, tam ale sníh brzy roztaje. Zato ve výškách kolem dvou kilometrů leží i několik měsíců.

Lyžaři na úbočí Etny
Lyžaři na úbočí Etny
Více fotek
  • Lyžaři na úbočí Etny zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/37/3619/361804.jpg
  • Zima na úbočí Etny zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/37/3619/361801.jpg
  • Zima na úbočí Etny zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/37/3619/361802.jpg
  • Lyžaři na Etně zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/37/3619/361803.jpg

Na úbočí Etny můžete navštívit hned dvě lyžařská střediska. Kromě klasických sjezdovek si tady můžete vychutnat i snowboard a free-ride. Nespornou výhodou lyžování na Sicílii je to, že vás tu na toulkách po sněhu bude provázet slunce a nic vám nebude bránit vychutnat si i nádherné výhledy na moře hluboko pod vámi.