Nový indický zákon: Sex až od osmnácti

Dillí – Bouřlivé diskuse vyvolala v Indii novela zákona, podle níž je v zemi povolen pohlavní styk až od 18 let. Soudy se obávají, že nastane zbytečná kriminalizace mladistvých, protože až dosud byla tato věková hranice stanovena na 16 let. Vláda, která zpřísnění zákona navrhla, se ale brání tím, že se snaží nezletilé chránit před zneužíváním dospělými a před dětskou prostitucí. Zákon už schválil parlament a podepsala jej prezidentka země Pratibha Pátilová.

Novela podstatně rozšiřuje pojem znásilnění, jehož obětí odteď mohou být i muži, respektive chlapci. Netýká se už jen ženského pohlavního orgánu, ale většiny tělesných otvorů a zahrnuje jakýkoli použitý předmět. Například i orální sex u mladších 18 let považují úřady automaticky za znásilnění. Sexuální zneužívání u dospělých má být trestáno až dvěma roky vězení, v případě, že bylo zneužito dítě, může jít násilník do vězení na tři roky až pět let.

„Nový zákon se pravděpodobně stane nástrojem jak teenagery spíše pronásledovat, než jak je chránit,“ komentoval novou normu list The Times of India, který vyzval parlament, aby ji přepracoval. „Lpění na špatném zákonu nezvyšuje autoritu státu, ale naopak ji snižuje,“ dodal deník. Cituje vyjádření soudce Virendera Bháta, podle něhož je nový zákon nedemokratický a zpátečnický. Zároveň vyjádřil obavy, že například „otevře stavidla pro stíhání za trestné činy chlapců, a to ze znásilnění na základě stížnosti rodičů dívky bez ohledu na to, zda dívka s pohlavním stykem souhlasila“. Doložil to skutečným příkladem z loňského roku, kdy otec 15leté dívky nahlásil její zmizení. Objevena byla o několik měsíců později v jiné vesnici, kde se provdala za mladíka, do kterého se zamilovala. Její manžel byl obviněn z jejího únosu a znásilnění, ale soud ho nakonec osvobodil.