Nejsilnější pivo světa mají v Bavorsku, překoná i whisky

Oberasbach (Německo) - Nejsilnější pivo na světě obsahuje 57,5 procenta alkoholu, tedy víc než běžná whisky nebo vodka. Vaří ho minipivovar Schorschbräu v bavorské obci Oberasbach, jehož majitel a sládek v jedné osobě Georg Tscheuschner se specializuje právě na výrobu silných chmelových nápojů. Udělat jednu várku mu trvá půl roku. Tomu také odpovídá cena - třetinka vyjde na 200 eur, tedy v přepočtu zhruba 5 000 korun.

„Kupují si ho většinou znalci, sběratelé, prostě pivní blázni v tom dobrém slova smyslu,“ řekl majitel minipivovaru. Právě ti podle něj dokáží toto pivo ocenit. „Musí se pít po malých sklenkách jako tvrdý alkohol, ale člověk pozná, že je to pivo, protože si zachovává chuť sladu a chmele. Obsahuje také oxid uhličitý, takže se liší od klasického šnapsu,“ dodal Tscheuschner.

Piva s vyšším podílem alkoholu začal původně vařit, aby pronikl na nadregionální trh a odlišil se od konkurence. „Moje piva s 13 a 16 procenty alkoholu se dostala do televize, načež jeden berlínský pivovar vyrobil pivo s 27,6 procenta alkoholu. Měli jsme pak udělat takový televizní souboj,“ uvedl. Výsledkem bylo pivo s 31 procenty alkoholu, kterého dosáhl náročnou metodou hlubokého zmrazení. Vzniklé ledové krystalky pak odstranil a tím docílil vysoce koncentrovaného nápoje s velkým obsahem alkoholu. V případě Schorschbräue se jedná o takzvaný icebock. Jako základ totiž používá silné pivo typu bock.

Minipivovar v BavorskuSchorschbräu, pojmenovaný po bavorské zkomolenině majitelova křestního jména - „Schorsch“, funguje od roku 1996. Na silná piva se specializuje až posledních pět let. To nejslabší má 13 procent alkoholu. Pro srovnání klasická „dvanáctka“ ho obsahuje okolo pěti procent.


Snaživým soupeřem je Skotsko

Nová výzva se objevila ze Skotska. Tamní pivovar Brew Dog uvařil pivo s 32 procenty alkoholu. „Na to jsem odpověděl pivem se 40 procenty. Oni pak udělali pivo s 41 procenty, já se 43 procenty. Skotové nakonec přišli s pivem End of History s 55 procenty, na což já jsem zakontroval těmi 57 procenty,“ řekl k soubojům Tscheuschner.  

S pokračováním soupeření už příliš nepočítá. Dostal se prý totiž na samou hranici, jak je možné vyrobit extrémně silné pivo bez umělého přidávání cukru nebo alkoholu. Německé nařízení o čistotě piva to navíc zakazuje. Na internetu sice lze nalézt jistý nizozemský pivovar, který prý vytvořil pivo s 60 procenty alkoholu, dosáhl toho ale údajně přilitím whisky. Nejedná se tak o pivo v pravém smyslu. 

Majitel minipivovaru a sládek Georg Tscheuschner
Majitel minipivovaru a sládek Georg Tscheuschner

Pokud by Skotové nebo někdo jiný přesto jeho rekord trumfl, je prý Bavor připraven hozenou rukavici znovu zvednout. A to i navzdory faktu, že výroba icebocku je velmi zdlouhavá a nákladná - zvlášť pro minipivovar s jediným stálým zaměstnancem a čtyřmi pomocníky, jako je Schorschbräu.

„Pro vyrobení jednoho litru 57procentní piva je potřeba 30 až 50 litrů velmi silného piva se 16 procenty alkoholu. Začínám tak s 300 až 350 litry a na konci zůstane nějakých deset až patnáct litrů,“ řekl Tscheuschner. Toho rekordního je tak na světě zatím jen něco přes 60 lahví, z nichž dvě podle pivovarníka putovaly do nedalekého Česka.


Pivo lze objednat pouze přes internet

Tscheuschnerovo pivo také není běžně k dostání v obchodech nebo v restauracích, ale zájemci si ho musí objednat přes internet. „Prodávám i v zahraničí: Kanada, Čína, Itálie, Belgie, teď možná Norsko,“ dodal Tscheuschner.

Novou várku Schorschbocku 57 se chystá „umrazit“ znovu až příští rok. Nyní chce zaútočit na vyznavače několikrát zmiňované whisky. Ve speciálních dubových sudech bude nechávat zrát své čtyřicetiprocentní pivo, aby získalo nádech proslulého skotského destilátu.