Nejlepší ohňostroj předvedli Australané

Brno - Hlavní cenu 15. ročníku mezinárodní soutěžní přehlídky ohňostrojů Starobrno Ignis Brunensis si odnesli Australané ze společnosti Foti International Fireworks. Ocenění převzali na slavnostním vyhlášení v Rytířském sálu brněnské Nové radnice. Ohňostroje hodnotila jednadvacetičlenná porota složená z odborníků a umělců.

„Je to jednadvacet hodnocení a názorů od specialistů z oblasti hudby, scénografie a odpalování ohňostrojů. Tento počet a bodovací systém má velkou vypovídající schopnost a tím, že se k tomu vyjadřuje tolik lidí, je hodnocení určitě objektivní a férové,“ řekl ředitel pořádající agentury SNIP & CO Jiří Morávek. Dodal také, že právě Australané byli vedle soutěžících z Číny jeho favority.

Číňané z firmy Panda Fireworks na světelné show pracovali téměř půl roku. Potřebovali čtyři tuny materiálu a všechny střely si přivezli z Číny. Ceny získali hned dvě. Zvláštní cenu primátora města Brna a cenu za nejlepší hudební doprovod představení. Třetí ze zahraničních účastníků letošní přehlídky, Španělé z firmy Pirotecnica Ricardo Caballer, získali cenu za nejlepší scénografické řešení.

Ohňostrůjci ze společnosti Flash Barrandov SFX, kteří se letošní soutěže zúčastnili jako jediní z ČR, získali zvláštní cenu pořadatele festivalu za mimořádnou kvalitu ohňostrojných prací v oblasti životního prostředí.

Soutěžní přehlídka ohňostrojů je součástí festivalu Brno - město uprostřed Evropy. Jeho bohatý program zatím za necelé dva týdny i díky dobrému počasí navštívilo více lidí než loni. „K včerejšímu večeru je návštěvnost všech akcí festivalu na zajímavém čísle 999 700 návštěvníků. Věřím, že se nám už dnes večer podaří překonat hranici jednoho milionu,“ řekl Morávek.