V zimě letecky z Česka do Ameriky pouze s přestupem

Praha – O jediné přímé letecké spojení z Česka do Spojených států přijdou v zimě čeští turisté. Americký letecký dopravce Delta Air Lines totiž dočasně lety mezi Prahou a New Yorkem zastaví. O pokračování linky během příštího léta dopravce jedná s Letištěm Praha, uvedla mluvčí letiště Eva Krejčí. Podle serveru Planes.cz je poslední spoj do New Yorku plánován na 18. listopadu. 

Zrušení provozu mezi Prahou a New Yorkem je součástí plánu na omezení spojů mezi USA a Evropou. Delta tak reaguje na slabší poptávku po dálkové letecké dopravě, uvádí server Planes.cz. Původně měla být pražská frekvence omezena o jeden zpáteční let týdně na čtyři týdenní spojení.   

Ačkoliv loňský rok zisk Delty vzrostl o 44 procent na 854 milionů USD a příjmy se zvýšily o 11 procent na 35 miliard USD, průběh dluhové krize v Evropě může mít zásadní vliv na zisky leteckých přepravců. Aerolinie by v letošním roce měly dosáhnout původně předpokládaného souhrnného zisku kolem tří miliard dolarů (asi 61,3 miliardy Kč). Pokud se však zhorší průběh krize, mohou o veškeré zisky přijít. Uvedlo to Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Určitou úlevou by mohly být nižší ceny ropy, pokud se nevrátí k růstu.