Nová bunda dává blinkr, pomůže tak zlepšit bezpečnost cyklistů

Liberec - Technická univerzita v Liberci představila novinku pro cyklisty. Speciální signalizační bunda s nositelnou elektrotechnikou by měla ukazovat změny směru jízdy i brzdění. Pro milovníky cyklistiky znamená novinka velký posun. V budoucnu by totiž při změně směru jízdy nemuseli používat paže. Celý systém se skládá z vysílače, ovladače na řídítkách a přijímače, který je integrován do zadní kapsy bundy.

Sama bunda se skládá ze dvou modulů, z nichž jeden je umístěn přímo na kole, druhý pak v bundě. „Fungují oba bezdrátově. Na kole máme umístěný vysílač, který má na sobě ovladač. Cyklista pak může při změně směru jízdy stisknout tlačítko a na bundě se rozsvítí ukazatel změny směru jízdy,“ upřesnil výrobce vnitřní části bundy Milan Baxa. V samotné bundě je přijímač, který cyklista ovládá a který je propojen se světelným systémem. Ten je do bundy plně integrován.

Ročně na českých silnicích při dopravních nehodách zemře až 70 cyklistů. Právě odborníci na Katedře oděvnictví v Liberci se rozhodli pomocí nové bundy tento trend alespoň částečně zvrátit. „Katedra oděvnictví se dlouhodobě zabývá 'chytrými oděvy'. Toto je příspěvek k tomu, aby byl cyklista lépe vidět a byl bezpečnější,“ podotkl vedoucí Katedry oděvnictví Technické univerzity v Liberci Antonín Havelka. Bunda je ve své podstatě univerzální a je možné ji použít i pro další účastníky silničního provozu.

Signalizační cyklistické tričko
Signalizační cyklistické tričko

Bunda by měla být dostupná široké veřejnosti

Signalizační bunda se může bez větších problémů dávat do pračky. „Systém je navržen a koncipován tak, aby snesl běžné zacházení a běžnou údržbu,“ uvedl Baxa. Dodává ale, že bunda bude teprve oficiálně představena a její cena proto ještě nebyla stanovena. „Náš záměr je ten, aby se takové výrobky dostaly do nejširší veřejnosti,“ uzavřel.

Video Vstup Lady Kolovratové
video

Vstup Lady Kolovratové