Přijel patriarcha, feministky šly do půl těla

Kyjev - Nečekané přivítání připravily v Kyjevě patriarchovi ruské pravoslavné církve feministky z hnutí Femen. Jedna z nich obnažená do půli těla proti Kirillovi vyběhla přímo na letišti se slovy „vymítej zlé duchy sám ze sebe“. Dívku s obnaženými ňadry zadržela ochranka. Aktivistky chtěly vyjádřit podporu členkám ruské punkové skupiny Pussy Riot, které čelí obžalobě z výtržnictví za protest v moskevském pravoslavném chrámu. Organizace na svém blogu také obvinila Kirilla z toho, že chce posilovat ruský vliv na Ukrajině.

Polonahá aktivistka měla na zádech černou barvou napsáno „Zabijte Kirilla“ a vykřikovala „Kirille, jdi do pekla“. Patriarcha ji ignoroval a dál před skupinou novinářů mluvil o své třídenní návštěvě Ukrajiny. Členka Femen byla na krátkou dobu zadržena, ale pak byla propuštěna.

Video Femen protestují proti Kirillově návštěvě na Ukrajině
video

Femen protestují proti Kirillově návštěvě na Ukrajině

Feministky z Femen na sebe už dříve upoutaly pozornost svými protesty proti prostituci a sexuální turistice, jejichž rozkvět očekávaly v době nedávného mistrovství Evropy ve fotbale. Pořádala ho Ukrajina společně s Polskem. Jedna z dívek tradičně s odhaleným poprsím a nápisem „Fuck Euro 2012“ narušila i akci, při níž prase Funtik „věštilo“ výsledek zápasu Česka s Portugalskem.

Patriarcha Kirill na návštěvě Kyjeva
Zdroj: ČT24