Zelená mapa radí, kam v Praze vyrazit

Praha - Nové vydání takzvané Zelené mapy Prahy radí, kam se vydat v hlavním městě na kolo, na vegetariánský oběd nebo farmářské tržiště. Mapu v nákladu 50 tisíc kusů vydalo sdružení Auto*Mat. Rozdává se zdarma a má i svou internetovou podobu www.zelenamapa.cz. Plán zahrnuje širší centrum Prahy zhruba od Troje po Pankrác a od Malé Strany po Žižkov.

Poprvé vyšla Zelená mapa Prahy na podzim roku 2010. Druhé vydání, které je rozšířeno o zhruba 240 podniků, obchodů a míst, připravovaly tři desítky dobrovolníků od začátku letošního roku.

Zájemci v ní najdou parky, praktické trasy pro pěší, cyklisty, bezbariérové průchody, nekuřácké a vegetariánské restaurace, kavárny, čajovny a obchody s biopotravinami, komunitní centra, umění v ulicích a nezávislé galerie, ale také místa nebezpečná pro chodce či znehodnocené lokality. „Mapa poskytuje návod, jak příjemně chodit po městě. Dává lidem tipy, kudy a také kam chodit, aby se vyhnuli mrzutostem. Vedle sportovišť a dobrých obchodů doporučuje také kulturní zážitky a místa setkání se zajímavými lidmi,“ uvedl hlavní redaktor mapy Jakub Smolík z iniciativy Auto*Mat.

  • Zelená mapa Prahy
    Zelená mapa Prahy zdroj: ČT24
  • Zelená mapa Prahy
    Zelená mapa Prahy zdroj: ČT24

Mapa je dostupná na místech, která propaguje, i na internetu

Mapu mohou lidé získat na místech a v podnicích, které mapa propaguje. Mezi nimi je například botanická zahrada v Troji, kina Aero, Oko a Světozor, divadla Na Zábradlí a Ponec či některé kavárny, čajovny, nekuřácké a vegetariánské restaurace. Zelená mapa má i svou internetovou podobu, která zahrnuje celé hlavní město a do které mohou lidé doplňovat nová zajímavá místa. V plánu je podle Smolíka také aplikace pro chytré telefony.

Projekt finančně podpořilo velvyslanectví USA v Praze. V New Yorku obdoba zelené mapy vznikla už v roce 1992. „Dnes už má své zelené mapy asi 800 měst v 65 zemích,“ uvedla kulturní atašé velvyslanectví USA Sherry Kenesonová Hallová.

Video Rozhovor s hl. redaktorem mapy Jakubem Smolíkem
video

Rozhovor s hl. redaktorem mapy Jakubem Smolíkem