Divoké matky - nejen matky na plný úvazek

Praha - Předporodní kurzy, cvičení v těhotenství, cvičení po porodu, návštěvy dětských hřišť či mateřských center. To vše se nám vybaví v souvislosti s mateřstvím. Ženy, matky jsou tak trochu pod tlakem, společnost od nich očekává, že by měly být doma s dětmi, být upravené, nemluvit sprostě a jejich děti by měly být v každém okamžiku čisté. Nicméně ne všechny ženy jsou schopny a ochotny se s takovou rolí bezbolestně sžít. A právě takové maminky založily sdružení Divoké matky. „Měla jsem pocit, že na dětská hřiště nepatřim, že si s těmi lidmi nemám co říct,“ říká jedna ze zakladatelek dětského centra Divoké matky Barbora Zikmundovská.

Barbora Zikmundovská, Kristýna Liška Boková a Zuzana Kolková letos 27. ledna otevřely v pražském Karlíně kavárnu, která má tři místnosti - taková oáza odpočinku pro rodiče s dětmi. Právě kvůli dětem kavárna vznikla - jednoduše ženy hledaly místo, kam si zajít na kafe a mít s sebou svého potomka. „Když do restaurace či kavárny přijde s rodiči malé dítě, okamžitě vzbudí pozornost jako něco nepatřičného,“ tvrdí zakladatelky Divokých matek. 

Zakladatelka Divokých matek pociťovala tlak ze strany okolí už v ranném těhotenství. Byla připravována na nejhorší, a to jak ohledně samotného průběhu porodu, tak i toho, co bude následovat. „Mámy si předávají nejšílenější zážitky a vůbec si nepředávají to hezké,“ dodává. Sama ale přiznává, že s narozením syna se v ní cosi změnilo.

Jako nejpalčivější problém vidí Divoké matky zažitý předobraz společnosti o zodpovědné matce na stoprocentní úvazek. Jak má žena v mateřství vypadat, jak se má chovat, co je a co pro ni není vhodné. „Když jsem byla těhotná a byla jsem zahalená oblečením tak, že nebylo vidět mé tetování, tak mě lidé pouštěli sednout. Když ovšem bylo tetování vidět, mohla jsem i rodit a nikdo by si mě snad ani nevšiml,“ vzpomíná Barbora Zikmundovská.

Podle zakladatelky dětského klubu Kruhžítko Mariany Dočekalové nejsou současné restaurace či kavárny přizpůsobeny matkám s dětmi. Když si chtěla v klidu vypít kávu, neměla prý se svou malou dcerou kam jít. Většina kaváren neměla dětské koutky. A právě to byl impuls k založení Kruhžítka. Klub poskytuje rodičům nejen hlídání jejich ratolestí, nýbrž i klade důraz na výtvarnou výchovu.

Divoké matky mají nejen kavárnu s dětským klubem, ale nabízejí i produkci večírků, happennigů a koncertů - nechějí být jen matky na plný úvazek.

V rámci reklamy natočily tři ženy i kontroverzní klip, díky němuž se opravdu povedlo do kavárny přilákat nové lidi. Z prvotních zvědavců se ale později zformovala skupina lidí, která prý se ráda vrací.

Video Před půlnocí
video

Před půlnocí

Divoké matky from DIVOKE MATKY on Vimeo.

DIVOKE MATKY from DIVOKE MATKY on Vimeo.