Za pět milionů je k mání místo, kde „krví rudla zem“

Washington - V USA se bude dražit městečko Garryowen ve státě Montana, které je spojené s legendární bitvou u Little Bighornu. Sídlo, kde nastálo žijí jen dva obyvatelé a kde funguje pouze bistro, benzinka a malý obchod, leží poblíž místa, kde se roku 1876 odehrála bitva, v níž indiánští bojovníci z kmene Siouxů a Čejenů rozprášili několikasetčlenný oddíl americké kavalerie. Vyvolávací cena aukční síně Williams & Williams činí 250 000 dolarů (přes pět milionů korun).

Zdroj: Wikipedia Autor: Charles Marion Russell

Slavný náčelník Sedící Býk u Little Bighornu shromáždil kolem 2 000 mužů, kteří svedli krvavou bitvu s vojáky generála George Custera. Sebejistý a ješitný generál, indiány přezdívaný „Žlutý vlas“, udělal hned několik chyb - spěchal, ignoroval varování o přesile a rozdělil svůj prapor. Za hodinu lítého boje zahynulo 268 jeho vojáků, masakr přežil pouze jeden kůň. A zrodila se legenda, o níž se dodnes zpívají písně a natáčejí filmy.

Kromě městečka se v aukci budou prodávat i další předměty spojené s bitvou - například archiv vdovy po generálu Custerovi, který obsahuje osobní dokumenty, dopisy nebo třeba fotografie.

/*json*/{"map":{"lat":45.526960478089,"lng":-107.41588354111,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Video Telefonát Víta Pohanky k dražbě Garryowen
video

Telefonát Víta Pohanky k dražbě Garryowen

Aukční síň Williams & Williams už letos úspěšně vydražila jiné americké městečko. V dubnu si vietnamský kupec za 900 000 dolarů (asi 17 milionů korun) koupil obec Buford v americkém státu Wyoming. Vesnice přitom měla jediného obyvatele a tvořil ji jen ranč a benzinová pumpa.