Seriály? Věčný společník lidstva

Praha – Byly tady ještě dřív než pravidelné vysílání televize BBC. Diváka baví odnepaměti a na rozdíl od celovečerních snímků jejich popularita nadále stoupá. Seriály se za ta léta staly nedílnou součástí televizních obrazovek, a jak se zdá, do budoucna mají stále slibně našlápnuto. BBC začala pravidelně vysílat v roce 1936. O čtyři roky dříve, respektive 15. srpna 1932, se však objevil první seriál z produkce americké společnosti CBS.

Nesl název The World Wide Review a šlo o typ kabaretní show. Jednalo se o jakýsi pokus, takže jednotlivé epizody mohli diváci sledovat pouhé čtyři měsíce na primitivních přijímačích, tudíž kvalita obrazu byla téměř nulová. To byla ostatně jedna z příčin, proč se seriál neudržel.

Jeden díl The World Wide Review trval zhruba dvacet pět minut. Děj se ve většině odehrával v Číně, v Šanghaji. Náklady seriálu byly minimální – scénu tvořily nakreslené kulisy, a tak se tvůrci mohli snadno a rychle přenést prakticky kamkoliv. Na svou dobu se však jednalo o relativně odvážný projekt. 

Počátkem 40. let začínala televize naplno pronikat do amerických domácností. V tomto období vznikly tzv. mýdlové opery (v angličtině soap opera), tedy nekonečné, zpravidla romantické příběhy směřující na ženské publikum. V těsném závěsu se za nimi objevily situační komedie, neboli sitcomy, jež jsou i dodnes velice populární. 

  • Tři chlapi v chalupě
    Tři chlapi v chalupě zdroj: Finále Plzeň
  • Americký seriál Dallas
    Americký seriál Dallas zdroj: ultimatedallas.com

Americká telenovela U nás ve Springfieldu je v Guinessově knize rekordů označovaná za nejdéle vysílaný dramatický pořad vůbec. Na obrazovky vstoupila v roce 1952 a slezla z nich teprve před třemi lety. Tvůrci celkem natočili přes neuvěřitelných osmnáct tisíc dílů. 

Československo se svého prvního seriálu dočkalo ke konci 50. let. Konkrétně šlo o seriál Rodina Bláhova, posléze je vystřídali Tři chlapi v chalupě Jaroslava Dietla. Recept na úspěch definoval pozdější autor fenoménu Nemocnice na kraji města zcela jasně: „Určením televizního seriálu je postihnout co nejširší obec diváků. Sledovat ho musí prakticky všichni. Dvacetiletý jako sedmdesátiletý, traktorista jako bankovní úředník, žena v domácnosti i univerzitní profesor.“ 

Po roce 1989 se roztrhl pytel se zahraničními seriály, které byly do té doby v Československu zakázané. Diváci konečně viděli M.A.S.H., Dallas, Dynastii nebo Star Trek. V dnešní době vévodí žebříčkům sledovanosti seriály zahraniční produkce jako třeba Teorie velkého třesku, Jak jsem poznal vaši matku či temný Dexter.

Seriál Teorie velkého třesku
Seriál Teorie velkého třesku