IKEA plánuje po Evropě expanzi levných hotelů

Stockholm - Švédská nábytkářská firma IKEA má v úmyslu postavit v Evropě minimálně 100 nízkorozpočtových hotelů, jak uvádí britský ekonomický list Financial Times (FT). Úspěšný podnik tak chce proniknout na realitní trh.

Hotely zřejmě neponesou název IKEA a firma je ani nebude řídit. Za tímto účelem si hodlá najmout profesionály z odvětví hotelnictví. Nové hotely mají stát hlavně v zemích, na jejichž realitním trhu už IKEA působí. To je například Velká Británie, Nizozemsko a Polsko. Počítá se ale i s novými trhy, například s Německem.

Harald Müller, hlavní manažer realitní divize Inter IKEA

„Během pár týdnů oznámíme lokalitu pro náš první nízkorozpočtový hotel v Německu. S provozovateli hotelů jednáme o rychlém zavedení konceptu.“

zdroj: Frankfurter Allgemeine Zeitung


 • Hotel od IKEA
  Hotel od IKEA zdroj: Inter IKEA
 • Nábytek od IKEA
  Nábytek od IKEA zdroj: IKEA

Výstavbu hotelů zvažuje společnost Inter IKEA, což je zastřešující podnik, který vlastní práva duševního vlastnictví společnosti. Asi před týdnem vyšlo najevo, že firma si tato práva cení na zhruba devět miliard eur (asi 225 miliard korun). IKEA teď hledá pro nové hotely vhodné lokality.

IKEA se chce vrhnout i na studentské koleje

IKEA současně plánuje i výstavbu studentských ubytoven, a to rovněž po celé Evropě. Za touto snahou je údajně plán managementu vyhledat dlouhodobé investice, aby firma lépe zužitkovala volnou hotovost a dosáhla vyššího zhodnocení.

Chystané hotely označuje IKEA jako „budget design“. Ty nabízejí módní styl, ovšem za nižší ceny. V odvětví hotelnictví je to v současné době jeden z nejrychleji rostoucích sektorů. K nejznámějším patří třeba Motel One, který sídlí v Mnichově.

 • Nábytek od IKEA
  Nábytek od IKEA zdroj: IKEA
 • Hotel od IKEA
  Hotel od IKEA zdroj: Inter IKEA