Slovake.eu: Češi se mohou naučit slovensky. Naozaj

Brno – Na internetu se objevil patrně první bezplatný kurz slovenštiny pro Čechy. Vytvořilo jej občanské sdružení Edukace@Internet spolu s odborníky z Masarykovy univerzity. Kurz může pomoci hlavně mladým lidem, kteří už nemají slovenštinu zažitou z dob společného státu. Podle posledního sčítání lidu z minulého roku jsou Slováci druhou nejpočetnější menšinou žijící u nás, ke slovenské národnosti se přihlásilo téměř 150 tisíc lidí.

Mladí Češi přestávají rozumět řeči svých východních sousedů, na rozdíl od Slováků, kteří v češtině čtou knihy, sledují české filmy a mnoho z nich v České republice i studuje, Češi slovenštinu zapomínají a podle odborníků dokonce hrozí, že za dalších dvacet let se obyvatelé obou států budou dorozumívat třeba anglicky. A právě tomu má zabránit nový internetový kurz.

„Centrum jazykového vzdělávání Masarykovy univerzity se do projektu zapojilo mimo jiné i proto, že na naší univerzitě studuje mnoho Slováků, na fakultě informatiky jejich podíl dokonce činí téměř 40 procent, a tak jsou to právě naši studenti a pedagogové, kteří přicházejí se slovenštinou denně do styku,“ vysvětlil Marek Blahuš z centra. Oba jazyky jsou sice podobné, ale přesto nelze podle autorů kurzu spoléhat jen na automatický překlad v počítači.

"Při použití počítačového překladu často dochází k záměnám. Například tradiční folklorní zvyk 'stavanie májov' překládá počítač jako 'mayská stavení', ze slavistů se ve strojovém překladu snadno mohou stát fotbaloví slávisté."

Marek Blahuš, koordinátor projektu, Centrum jazykového vzdělávání MU


Stránky v současnosti nabízejí minikurz s nejčastějšími výrazy pro návštěvníky Slovenska, dva obsáhlé kurzy ve dvou úrovních obtížnosti, gramatiku a didaktické hry zaměřené na procvičování slovní zásoby. Nechybí slovníky a zajímavé texty o Slovensku a slovenštině. Zaregistrovaní uživatelé mohou navíc komunikovat s ostatními prostřednictvím soukromých zpráv nebo vícejazyčného fóra. Stránka je přístupná bezplatně v osmi jazykových verzích. Kromě češtiny a angličtiny jde o esperanto, němčinu, francouzštinu, litevštinu, polštinu a slovenštinu.

Součástí kurzu jsou i hry
Součástí kurzu jsou i hry

Slováků jsou v Brně tisíce. I díky univerzitám

Morava má ke Slovensku stále relativně blízko, hlavně díky zeměpisné poloze. I proto na brněnských univerzitách studuje celá řada slovenských studentů. Díky mezinárodní smlouvě mezi českým a slovenským ministerstvem školství, která platí od září 2001, mohou být občané druhého státu přijímáni ke studiu na všechny veřejné vysoké školy za stejných podmínek jako domácí uchazeči. Navíc po celou dobu studia mohou používat svou mateřštinu.

Na Mendelově univerzitě v Brně je 450 slovenských studentů, Masarykova univerzita eviduje 5 618 Slováků. „Z celkového počtu zhruba 45 tisíc studentů na naší univerzitě tvoří téměř 15 procent cizinci, z nichž nejpočetnější skupinou jsou právě Slováci,“ potvrdila mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.