Jeskyně Krubera-Voronja je něco jako podzemní Mount Everest

Tbilisi – Jeskyni Krubera-Voronja se přezdívá podzemní Mount Everest nebo čtvrtý pól Země. Nejhlubší jeskyně na světě leží v horách v odštěpenecké gruzínské autonomní republice Abcházii. Mezinárodní tým speleologů v ní pronikl do hloubky 2 191 metrů, čímž vytvořil dlouho platný rekord. Již tehdy ale speleologové oznámili, že stále nedosáhli dna jeskyně.

Ukrajinec Gennadij Samochin, který se dostal jako jediný do tehdy rekordní hloubky, pak sestoupil ještě o šest metrů hlouběji. Nejhlubší místo na Zemi, kam vkročila lidská noha, se tak nyní nachází 2 197 metrů pod úrovní Země. Jeskyně se nalézá ve vápencovém masivu Arabika v Abcházii v horách západního Kavkazu. Vchod do jeskyně se nachází ve výšce 2 250 metrů nad mořem.

Název Krubera pochází od gruzínských speleologů a je poctou významnému ruskému geologovi Alexandru Kruberovi. Název Voronja (volně řečeno Vraní jeskyně) začali později používat jejich ukrajinští kolegové, které při prvním vstupu do jeskyně přivítalo hejno vran.


Jeskyně byla poprvé prozkoumána v roce 1960 gruzínskými jeskyňáři, kteří se dostali do hloubky 95 metrů. Hranici hloubky jednoho kilometru pokořila v roce 2000 ukrajinská výprava. O rok později Rusové a Ukrajinci sestoupili do hloubky 1 710 metrů pod povrchem. Tato původně rekordní cesta se ale později ukázala jako slepá, a tak začal průzkum jiné štoly. Ta dovedla další mezinárodní expedice postupně až na současný rekord.

Expedice Dva Kapitana z roku 2007 se zúčastnili i dva Češi

Rok 2007 začal lednovým posunutím rekordu na 2 170 metrů. Této expedice se zúčastnili i dva čeští speleologové Oldřich Štos a Zdeněk Dvořák. V srpnu potom dosáhl Ukrajinec Gennadij Samochin nové hloubky 2 191 metrů a nedávno svůj rekord ještě vylepšil.

Krápníky
Krápníky

Odborníci připomínají, že postupy v nejnižším bodě jeskyně jsou doménou speleo-potápěčských specialistů, kteří se pohybují dva kilometry pod zemí a od vchodu do jeskyně je dokonce dělí kolem deseti kilometrů. Jeskyňáři tak stejně tak jako horolezci využívají při svých expedicích „výškové“ tábory. Poslední rekordní sestup Samochina tak byl například sice „pouhých“ šest metrů do hloubky, dobrodruh ale musel překonat vzdálenost 46 metrů. Celkové délka jeskynního systému Krubera-Voronja je nyní přes 15 kilometrů.

Přehled pěti nejhlubších jeskyní světa:

  1. Jeskyně Krubera-Voronja, Gruzie (Abcházie), 2 197 m
  2. Sarma, Gruzie (Abcházie), 1 760 m
  3. Sněhová jeskyně, Gruzie (Abcházie), 1 753 m
  4. Jeskyně, Lamprechstofen, Rakousko, 1 632 m
  5. Jeskyně Mirolda, Francie, 1 626 m